Naslovnica SVIJET ALARM UPALJEN: Željko Komšić ide u New York, ruska igra pročitana

ALARM UPALJEN: Željko Komšić ide u New York, ruska igra pročitana

70
0

Komšić: Očigledna koordinirana akcija ruske diplomatije – Dodik očajnički traži zaštitu Moskve

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić izjavio je da je nakon jučerašnjeg sastanka ministra vanjskih poslova Rusije Sergeja Lavrova i Milorada Dodika u Moskvi “očigledno riječ o koordiniranoj akciji ruske diplomatije”.

U razgovoru za Fenu, Komšić je istakao da je ovaj diplomatski potez nastavak najava koje je prethodnih dana iznio ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Harčenko, poručivši da se Rusija “neće držati po strani” u slučaju Dodika.

“Ovdje je očigledno riječ o koordiniranoj akciji ruske diplomatije, dok Dodik očajnički pokušava dobiti zaštitu Moskve – ne samo za sebe, već i za poteze koje povlači,” poručio je Komšić.

Lavrov najavio sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a

Ruski šef diplomatije najavio je da će 31. oktobra biti održana sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, na kojoj će se raspravljati o produženju mandata misije ALTHEA i izvještaju visokog predstavnika Christiana Schmidta.

Komšić je podsjetio da Rusija trenutno predsjedava Vijećem sigurnosti, što joj omogućava da diktira tempo i dinamiku dešavanja.

“Moja je namjera da budem prisutan na toj sjednici i da predstavim našu stranu priče. Nema sumnje da će Rusiju podržati Srbija i možda još neke članice, ali BiH mora imati svoj glas,” rekao je Komšić.

Mogući ruski veto i uloga NATO-a

Komšić smatra da Lavrovljeva izjava sadrži prijetnju mogućim vetom Rusije na produženje mandata misije EUFOR/ALTHEA.

“Ako Rusija uloži veto, prema Dejtonskom sporazumu i međunarodnom pravu, mandat automatski prelazi na NATO snage, koje mogu preuzeti odgovornost u BiH,” pojašnjava Komšić.

Prema njegovim riječima, takav razvoj događaja sigurno ne bi odgovarao Moskvi, jer bi NATO time formalno dobio širi mandat prisustva u Bosni i Hercegovini.

„Dodik liči na davljenika koji pokušava preživjeti“

Komšić je ocijenio da Dodik “očajnički traži podršku” i da njegova politička pozicija postaje sve slabija:

“Dodik liči na davljenika koji pokušava uhvatiti dah na površini vode kako bi spasio sebe i sve ono što je iza njega. Najbolja solucija – i za Federaciju i za ljude u Republici Srpskoj – jeste da se povuče sa političke scene. Neka ide gdje god hoće, neka ga đavo nosi,” rekao je Komšić.

Diplomatska borba se nastavlja

Komšić je poručio da će se BiH u narednim sedmicama aktivno angažovati s partnerskim državama u Vijeću sigurnosti UN-a, kako bi se neutralisala ruska prijetnja vetom i spriječilo daljnje pogoršanje situacije u zemlji i regionu.

“Pogoršanje stanja u BiH znači i destabilizaciju cijelog regiona. Ne vidim kome bi to moglo biti u interesu,” zaključio je Komšić.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime