Komšić: Očigledna koordinirana akcija ruske diplomatije – Dodik očajnički traži zaštitu Moskve
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić izjavio je da je nakon jučerašnjeg sastanka ministra vanjskih poslova Rusije Sergeja Lavrova i Milorada Dodika u Moskvi “očigledno riječ o koordiniranoj akciji ruske diplomatije”.
U razgovoru za Fenu, Komšić je istakao da je ovaj diplomatski potez nastavak najava koje je prethodnih dana iznio ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Harčenko, poručivši da se Rusija “neće držati po strani” u slučaju Dodika.
“Ovdje je očigledno riječ o koordiniranoj akciji ruske diplomatije, dok Dodik očajnički pokušava dobiti zaštitu Moskve – ne samo za sebe, već i za poteze koje povlači,” poručio je Komšić.
Lavrov najavio sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a
Ruski šef diplomatije najavio je da će 31. oktobra biti održana sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, na kojoj će se raspravljati o produženju mandata misije ALTHEA i izvještaju visokog predstavnika Christiana Schmidta.
Komšić je podsjetio da Rusija trenutno predsjedava Vijećem sigurnosti, što joj omogućava da diktira tempo i dinamiku dešavanja.
“Moja je namjera da budem prisutan na toj sjednici i da predstavim našu stranu priče. Nema sumnje da će Rusiju podržati Srbija i možda još neke članice, ali BiH mora imati svoj glas,” rekao je Komšić.
Mogući ruski veto i uloga NATO-a
Komšić smatra da Lavrovljeva izjava sadrži prijetnju mogućim vetom Rusije na produženje mandata misije EUFOR/ALTHEA.
“Ako Rusija uloži veto, prema Dejtonskom sporazumu i međunarodnom pravu, mandat automatski prelazi na NATO snage, koje mogu preuzeti odgovornost u BiH,” pojašnjava Komšić.
Prema njegovim riječima, takav razvoj događaja sigurno ne bi odgovarao Moskvi, jer bi NATO time formalno dobio širi mandat prisustva u Bosni i Hercegovini.
„Dodik liči na davljenika koji pokušava preživjeti“
Komšić je ocijenio da Dodik “očajnički traži podršku” i da njegova politička pozicija postaje sve slabija:
“Dodik liči na davljenika koji pokušava uhvatiti dah na površini vode kako bi spasio sebe i sve ono što je iza njega. Najbolja solucija – i za Federaciju i za ljude u Republici Srpskoj – jeste da se povuče sa političke scene. Neka ide gdje god hoće, neka ga đavo nosi,” rekao je Komšić.
Diplomatska borba se nastavlja
Komšić je poručio da će se BiH u narednim sedmicama aktivno angažovati s partnerskim državama u Vijeću sigurnosti UN-a, kako bi se neutralisala ruska prijetnja vetom i spriječilo daljnje pogoršanje situacije u zemlji i regionu.
“Pogoršanje stanja u BiH znači i destabilizaciju cijelog regiona. Ne vidim kome bi to moglo biti u interesu,” zaključio je Komšić.







