Predsjednik SNSD Milorad Dodik izjavio je tokom posjete Rusija da je unaprijed znao kada će visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt podnijeti ostavku.
U intervjuu za RTRS Dodik je tvrdio da je Schmidt bio pod pritiskom i da mu je navodno poručeno da će završiti na “crnoj listi” ukoliko ne ode s funkcije.
“Znao sam tačno i dan i trenutak kada odlazi. Rečeno mi je da će se to uraditi na fin način, a ako se suprotstavi, bit će na crnoj listi. On, kukavica kakva jeste, povinovao se”, rekao je Dodik.
Dodao je da se i njemu ranije prijetilo sankcijama ukoliko se ne povinuje odlukama visokog predstavnika.
“I meni su govorili ako se ne povinuješ visokom predstavniku bit ćeš kažnjen, i ja nisam”, izjavio je predsjednik SNSD-a.
“Schmidt trajno zavadio narode u BiH”
Dodik je i ovog puta oštro kritikovao Schmidtov mandat, optužujući ga da je dodatno produbio političke i nacionalne podjele u Bosni i Hercegovini.
“Schmidt, tako netalentovan i politički nekompetentan, zavadio je narode u BiH, i to trajno”, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, Schmidtov mandat je pokazao da Bosna i Hercegovina ne može funkcionisati “na silu”.
“To je nama samo otvorilo oči. Kasnije ćemo možda biti i zahvalni što je pokazao nemogućnost da BiH funkcioniše. Na silu ne može”, dodao je.
Spomenuo i američke izbore
Predsjednik SNSD-a osvrnuo se i na ranije izjave Christiana Schmidta vezane za predsjedničke izbore u Sjedinjene Američke Države 2024. godine.
Dodik tvrdi da je Schmidt sebi dodatno otežao poziciju nakon što je javno izrazio žaljenje zbog poraza Kamala Harris na američkim izborima.
“On je sebe otpisao kada je javno podržao Kamalu Harris. Istina je da je bio protiv Trumpa u predizbornoj kampanji, a nije računao da će pobijediti, a to ljudi u Americi ne praštaju”, rekao je Dodik.
Govoreći o novoj američkoj administraciji, Dodik je indirektno sugerisao da se politički odnosi prema BiH mijenjaju dolaskom Donald Trump na vlast.








