Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Deklaraciju o zatvaranju Kancelarija visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, kojom se traži okončanje mandata visokog predstavnika i gašenje OHR-a.
Deklaracija je usvojena na prijedlog predsjednika NSRS-a Nenad Stevandić, a za dokument je glasalo 57 od ukupno 60 prisutnih poslanika.
Schmidt “nema legitimitet”
U usvojenom tekstu navodi se da Christian Schmidt nema legitimitet visokog predstavnika jer njegovo imenovanje, prema stavu NSRS-a, nije potvrđeno u Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija.
Poslanici tvrde da Schmidt “ne predstavlja međunarodnu zajednicu” i da nema pravo donositi odluke koje spadaju u nadležnost domaćih institucija Bosne i Hercegovine.
Traže rezoluciju UN-a o gašenju OHR-a
Deklaracijom se od Vijeća sigurnosti UN-a traži donošenje rezolucije kojom bi funkcija visokog predstavnika bila formalno okončana, a OHR zatvoren.
U dokumentu se navodi i da su bonske ovlasti korištene mimo Dejtonski mirovni sporazum te da su, kako tvrde vlasti RS-a, dovele do narušavanja demokratskog poretka i političkih odnosa u BiH.
“Svi akti koje je donio Schmidt nemaju pravnu snagu u pravnom poretku BiH i predstavljaju apsolutno ništavne akte stranog intervencionizma”, navodi se u Deklaraciji.
Zahtjev za vraćanje nadležnosti domaćim institucijama
NSRS je u dokumentu zatražila potpuni prekid prakse nametanja odluka od strane međunarodnih predstavnika, uz vraćanje svih nadležnosti domaćim institucijama u Bosni i Hercegovini.
Usvajanje Deklaracije dolazi u trenutku pojačanih političkih rasprava o budućnosti OHR-a, ulozi međunarodne zajednice i mogućem imenovanju novog visokog predstavnika u BiH.








