Odlazeći visoki predstavnik u Bosna i Hercegovina Christian Schmidt izjavio je u intervjuu za Deutsche Welle da odluka o njegovom odlasku nije donesena iznenada, već nakon dužeg perioda promišljanja i konsultacija unutar međunarodne zajednice.
“Nije baš tako da sam se jednog jutra probudio i pomislio da bi sada ovdje mogao završiti posao”, rekao je Schmidt.
“Politička situacija u svijetu se promijenila”
Schmidt nije direktno odgovorio na pitanje o mogućim pritiscima zbog odlaska s funkcije, ali je poručio da u postojećim političkim okolnostima više ne stoji na raspolaganju.
“Svi osjećamo da se politička situacija u svijetu jako promijenila, postala je veoma nestabilna”, rekao je.
Podsjetio je da u Upravnom odboru Vijeće za implementaciju mira sjede predstavnici SAD-a, evropskih država, Japana, Turske i Velike Britanije.
“Potrebna mi je podrška svih”, naglasio je Schmidt.
“Postoje različiti pristupi BiH”
Govoreći o odnosu međunarodne zajednice prema Bosni i Hercegovini, Schmidt je potvrdio da među ključnim međunarodnim akterima ne postoji potpuni konsenzus o budućem pristupu prema zemlji.
“Želimo li nastaviti s Daytonom ili slijediti druge pristupe? Koja je uloga međunarodne zajednice? O tome postoje različita mišljenja”, rekao je.
Dodao je da želi očuvati jedinstvo međunarodne zajednice oko Bosne i Hercegovine, čak i ako to znači njegovo povlačenje.
“Vjerujem da se taj konsenzus može sačuvati samo ako moram poduzeti korak koji apsolutno nisam želio: povući sebe i otvoriti put drugima”, naveo je Schmidt.
Upozorenje zbog Balkana i evropskih integracija
Schmidt smatra da posao međunarodne zajednice u BiH nije završen te upozorava da zemlja i dalje stoji između evropskih integracija i destruktivnih političkih procesa.
“Ključno pitanje je postoji li dovoljno političke volje za evropske integracije ili su jače destruktivne snage koje žele uništiti zemlju i njenu budućnost”, rekao je.
Dodao je da destabilizacija Balkana ne bi bila problem samo za region.
“Svako mora shvatiti da ako se stvari raspadaju na Balkanu, to nije umirujući znak”, upozorio je Schmidt.
Istakao je da očekuje zajedničko djelovanje Evrope i SAD-a u ključnim momentima.
O Dodiku i lobiranju
Govoreći o predsjedniku Savez nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik, Schmidt je rekao da su sankcije protiv lidera SNSD-a ukinute te da je Dodik angažovao lobističku firmu s ciljem ostvarivanja nekoliko političkih ciljeva.
“On je angažovao lobističku firmu da se bori za tri stvari: da se omogući secesija, odnosno nezavisnost Republike Srpske, da se ukinu sudske presude protiv njega i da ja odem”, rekao je Schmidt.
Dodao je da je za te aktivnosti, prema njegovim riječima, izdvojeno mnogo novca.
“Ovo je balansiranje između nemoguće misije i malih koraka”
Na kraju intervjua Schmidt je odbio govoriti o svom mogućem nasljedniku, ali je poručio da će budući visoki predstavnik imati izuzetno zahtjevan zadatak.
“Mogu samo reći da svako ko dođe ovdje mora znati da je ovo balansiranje između nemoguće misije i malih koraka naprijed”, zaključio je Schmidt.








