Potpredsjednik Federacija Bosne i Hercegovine Igor Stojanović reagovao je na izjave lidera Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik, poručivši da je upravo Dodik “glavni generator toksične atmosfere u Bosni i Hercegovini”.
Stojanović je naveo da Dodik pokušava iskoristiti izolovani incident u Sarajevo kako bi, prema njegovim riječima, raspirivao nacionalne tenzije i skrenuo pažnju sa vlastitih političkih problema.
“Pokušava skrenuti pažnju sa političkog kraja”
– Dok glumi žrtvu i bez ikakvih dokaza koristi izolovani incident u Sarajevu za raspirivanje nacionalne histerije i u stilu Krajišnika sa kraja rata poziva Srbe da napuste Sarajevo, Dodik očajnički pokušava skrenuti pažnju sa činjenice da je njegova dvodecenijska politika sijanja straha i blokada doživjela krah – rekao je Stojanović.
Dodao je da je, kako tvrdi, taj politički poraz potvrđen pravosnažnom presudom Sud Bosne i Hercegovine, odlukama Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine i zabranom političkog djelovanja.
Kritike zbog retorike i odnosa prema drugim narodima
Stojanović je optužio Dodika da je godinama gradio političku karijeru na konfliktima, podjelama i uvredama prema drugim narodima i vjerskim zajednicama.
– Čovjek čija se politička ostavština svela na ustavnu izolaciju, koji je vrijeđao vjerska osjećanja građana nazivajući ezane “arlaukanjem” i koji je u entitetu RS uskraćivao prava Bošnjacima i Hrvatima, sada kroz jeftini populizam pokušava preživjeti vlastiti politički kraj – naveo je.
“Međusobno poštovanje je temelj BiH”
Potpredsjednik Federacije BiH poručio je da Bosna i Hercegovina može opstati samo na međusobnom poštovanju i uvažavanju različitosti.
– Umjesto što poziva na zatvaranje radnji i crta mete, svi treba da znamo da je međusobno poštovanje jedini istinski temelj Bosne i Hercegovine i osnovno pitanje ljudskog i civilizacijskog odgoja – rekao je Stojanović.
Poređenje Sarajeva i Banje Luke tokom rata
Na kraju je povukao paralelu između ratnih dešavanja u Banja Luka i Sarajevu, ističući da u glavnom gradu BiH tokom opsade nisu rušeni pravoslavni vjerski objekti.
– Za razliku od Banje Luke, u kojoj su tokom rata sistemski rušene džamije i katoličke crkve iako tamo nije bilo ratnih dejstava, u Sarajevu pod višegodišnjom opsadom nije srušena nijedna pravoslavna crkva. To je razlika između politike rušenja i civilizacijskog odnosa prema religiji i tradiciji – zaključio je Stojanović.








