Slaven Kovačević kritikovao je djelovanje Christian Schmidt nakon najava o njegovom odlasku sa funkcije visokog predstavnika.
Kovačević, koji je i kandidat za člana Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, ocijenio je da Schmidt tokom mandata nije doprinio stabilizaciji političkih odnosa u Bosni i Hercegovini, već je, kako tvrdi, dodatno produbio političku krizu.
Posebno je kritikovao Schmidtove izmjene izbornog sistema i odluke donesene nakon izbora.
– Posegnuo je za nametanjem novih izbornih pravila u noći nakon održanih izbora te zatim nametanjem novog aparthejd sistema izvršio popunjavanje entitetskog doma naroda – rekao je Kovačević.
On tvrdi da su Schmidtove aktivnosti provođene u koordinaciji sa zvaničnim Hrvatska, što je ocijenio kao znak političke pristrasnosti.
Kovačević smatra da je visoki predstavnik javno govorio o vraćanju demokratije i jačanju “istinskog glasa građana”, ali da su njegove odluke, prema njegovom mišljenju, imale suprotan efekat.
– Radio je protiv zaštite jednakog aktivnog biračkog prava i time štitio poziciju lidera etničkih političkih stranaka koji demokratiju žele zamijeniti etnokracijom – naveo je.
Dodao je i da su Schmidtove odluke dodatno otežale funkcionisanje institucija, posebno Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Govoreći o sjednici Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija, Kovačević je pozitivnim ocijenio potvrdu da će novi visoki predstavnik biti biran kroz Vijeće za implementaciju mira (PIC).
Također je istakao da smatra važnim što odluke OHR-a koje se odnose na vlasti u Republika Srpska ostaju na snazi i nakon Schmidtovog odlaska.
Na kraju je poručio da očekuje da novi visoki predstavnik, bez obzira ko bude imenovan, radi na zaštiti demokratije, vladavine prava i individualnih građanskih prava u Bosni i Hercegovini.








