Danska vlada najavila je novu zakonsku reformu kojom bi strani državljani osuđeni na najmanje godinu dana bezuslovnog zatvora automatski bili deportovani iz zemlje. Ova mjera dio je šireg paketa za pooštravanje politike prema stranim prestupnicima, s ciljem jačanja sigurnosti i zaštite društva.
Premijerka Mette Frederiksen izjavila je da se reforma prvenstveno odnosi na osobe osuđene za teška krivična djela, poput silovanja, teških napada i drugih ozbiljnih nasilnih zločina.
„Stranci koji počine teška krivična djela moraju, kao osnovno pravilo, biti deportovani iz Danske“, poručila je Frederiksen na konferenciji za novinare.
Vlada je naglasila da neće čekati eventualne promjene u praksi Evropskog suda za ljudska prava, već će odmah prilagoditi nacionalno zakonodavstvo.
„Da smo čekali promjene sudske prakse, to bi trajalo predugo. Zato već sada mijenjamo dansko zakonodavstvo“, kazala je premijerka.
Prema najavama, Danska je spremna ići do krajnjih granica unutar postojećih međunarodnih okvira, ali istovremeno smatra da se međunarodna pravila trebaju mijenjati ako sprečavaju efikasnu borbu protiv teškog kriminala.
Ako reforma dobije podršku parlamenta, nova pravila bi mogla stupiti na snagu 1. maja ove godine.
Pored deportacija, predviđena je i dodatna mjera nadzora: strani prestupnici koji se ne budu redovno javljali nadležnim institucijama mogli bi biti obavezani na nošenje GPS nanogice u trajanju do jedne godine.
Danska ovom reformom nastavlja trend pooštravanja imigracione i krivične politike, naglašavajući da sigurnost građana ima apsolutni prioritet.








