Naslovnica BIH Reisul-ulema Kavazović u bajramskoj hutbi pozvao na zajedništvo i očuvanje bosanskog komšiluka

Reisul-ulema Kavazović u bajramskoj hutbi pozvao na zajedništvo i očuvanje bosanskog komšiluka

49
0

Povodom Kurban-bajram, reisul-ulema Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini Husein Kavazović održao je bajramsku hutbu u Gazi Husrev-begova džamija, u kojoj je vjernike pozvao na međusobno poštovanje, povjerenje i očuvanje vrijednosti zajedničkog života.

U obraćanju je naglasio važnost zajedništva i upozorio na opasnost podjela, podvala i nepovjerenja među ljudima.

“Potrudimo se da uredimo naš život u duhu zajedništva, poštovanja i međusobnog povjerenja. Ostavimo iza sebe podjele, podvale i prevare, jer to nije život dostojan čovjeka”, poručio je reisul-ulema.

Poruke mira, solidarnosti i međusobnog poštovanja

Govoreći o značaju Kurban-bajrama, Kavazović je istakao da obredi hadža i kurbana podsjećaju na važnost žrtve, zahvalnosti i pokornosti Bogu, ali i na potrebu razumijevanja i pomaganja drugima.

Posebno je ukazao na univerzalne poruke Oprosnog hadža poslanika Muhammeda, a.s., koje pozivaju na zaštitu života, časti i imovine svakog čovjeka, jednakost među ljudima i odbacivanje nasilja i nepravde.

“Poslanik nas poziva na jednakost i bratstvo, na čuvanje svetosti života, imovine i časti svakog čovjeka i na poštivanje tuđih prava”, kazao je Kavazović.

“Bosanski komšiluk je naše najveće bogatstvo”

Reisul-ulema je poseban dio hutbe posvetio značaju bosanskog komšiluka, koji je opisao kao jednu od najvažnijih društvenih vrijednosti u Bosni i Hercegovini.

“Komšiluk je oduvijek bio naša najvažnija socijalna ustanova, koja nas je držala skupa i na koju smo se mogli osloniti i u poteškoći i u radosti”, poručio je.

Pozvao je vjernike da čuvaju čast svojih susjeda, budu spremni na pokajanje za vlastite greške i pokažu spremnost na oprost.

Posljednja bajramska hutba kao reisul-uleme

Kavazović je tokom obraćanja istakao da se ove godine posljednji put vjernicima obraća kao reisul-ulema sa minbera Gazi Husrev-begove džamije.

“Danas, na dan Kurban-bajrama, dok vam se kao reisul-ulema posljednji put obraćam s ovog časnog mjesta, još jednom ću apelirati da čuvamo i pazimo na naš bosanski komšiluk”, rekao je.

Na kraju hutbe uputio je bajramsku čestitku muslimanima u Bosni i Hercegovini, regionu i dijaspori, uz dovu za mir u svijetu i prestanak sukoba i stradanja nevinih ljudi.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime