Predsjednik Savez nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik izjavio je da bi, nakon tri decenije od potpisivanja Dejtonski mirovni sporazum, trebalo ukinuti funkciju visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.
Dodik je naveo da podržava pristup nove američke administracije prema kojem odluke trebaju donositi domaći politički predstavnici koje su izabrali građani.
Dodik pozdravio poruke iz SAD-a
Komentarišući navode iz novog izvještaja State Department o tome da prestaje era “izgradnje država” na Balkanu, Dodik je rekao da takve poruke smatra važnim i ohrabrujućim.
“Trump je govorio da će prestati graditi države, a mi smo to gledali da će prestati da grade satrapa koji se zove BiH”, izjavio je Dodik.
Prema njegovim riječima, nova politika Sjedinjene Američke Države znači i odustajanje od finansiranja projekata koji su, kako tvrdi, imali cilj oblikovanja političkih procesa u regionu.
Spomenuo USAID i nevladine organizacije
Dodik je tokom obraćanja kritikovao djelovanje međunarodnih organizacija i nevladinog sektora u Bosni i Hercegovini.
“USAID je utihnuo ovdje, a ostali su recidivi globalističkog projekta u Briselu”, rekao je lider SNSD-a.
On smatra da pojedini međunarodni centri moći pokušavaju zadržati dosadašnji uticaj na unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine.
Oštre poruke upućene Christianu Schmidtu
Predsjednik SNSD-a posebno se osvrnuo na odlazak Christian Schmidt, koristeći veoma oštru retoriku.
“Vidjeli smo izbacivanje s nogom u d*pe ovog Schmidta sa njegove političke dužnosti”, rekao je Dodik.
Dodao je da će, kako tvrdi, nastaviti govoriti o “zloupotrebama” visokog predstavnika i njegovom djelovanju tokom mandata u Bosni i Hercegovini.
“OHR ne postoji kao dejtonska kategorija”
Dodik je izjavio i da Ured visokog predstavnika, prema njegovom tumačenju, nije formalno definisan kao institucija u Dejtonskom sporazumu.
“Dejtonski sporazum prepoznaje samo visokog predstavnika, a ne OHR”, rekao je Dodik.
Poručio je da bi, nakon više od 30 godina od završetka rata, funkcija visokog predstavnika trebala biti ukinuta, a politički procesi u potpunosti prepušteni domaćim institucijama i izabranim zvaničnicima.








