Naslovnica Uncategorized Milorad Dodik poručio da nakon 30 godina treba ukinuti funkciju visokog predstavnika

Milorad Dodik poručio da nakon 30 godina treba ukinuti funkciju visokog predstavnika

59
0

Predsjednik Savez nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik izjavio je da bi, nakon tri decenije od potpisivanja Dejtonski mirovni sporazum, trebalo ukinuti funkciju visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.

Dodik je naveo da podržava pristup nove američke administracije prema kojem odluke trebaju donositi domaći politički predstavnici koje su izabrali građani.

Dodik pozdravio poruke iz SAD-a

Komentarišući navode iz novog izvještaja State Department o tome da prestaje era “izgradnje država” na Balkanu, Dodik je rekao da takve poruke smatra važnim i ohrabrujućim.

“Trump je govorio da će prestati graditi države, a mi smo to gledali da će prestati da grade satrapa koji se zove BiH”, izjavio je Dodik.

Prema njegovim riječima, nova politika Sjedinjene Američke Države znači i odustajanje od finansiranja projekata koji su, kako tvrdi, imali cilj oblikovanja političkih procesa u regionu.

Spomenuo USAID i nevladine organizacije

Dodik je tokom obraćanja kritikovao djelovanje međunarodnih organizacija i nevladinog sektora u Bosni i Hercegovini.

“USAID je utihnuo ovdje, a ostali su recidivi globalističkog projekta u Briselu”, rekao je lider SNSD-a.

On smatra da pojedini međunarodni centri moći pokušavaju zadržati dosadašnji uticaj na unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine.

Oštre poruke upućene Christianu Schmidtu

Predsjednik SNSD-a posebno se osvrnuo na odlazak Christian Schmidt, koristeći veoma oštru retoriku.

“Vidjeli smo izbacivanje s nogom u d*pe ovog Schmidta sa njegove političke dužnosti”, rekao je Dodik.

Dodao je da će, kako tvrdi, nastaviti govoriti o “zloupotrebama” visokog predstavnika i njegovom djelovanju tokom mandata u Bosni i Hercegovini.

“OHR ne postoji kao dejtonska kategorija”

Dodik je izjavio i da Ured visokog predstavnika, prema njegovom tumačenju, nije formalno definisan kao institucija u Dejtonskom sporazumu.

“Dejtonski sporazum prepoznaje samo visokog predstavnika, a ne OHR”, rekao je Dodik.

Poručio je da bi, nakon više od 30 godina od završetka rata, funkcija visokog predstavnika trebala biti ukinuta, a politički procesi u potpunosti prepušteni domaćim institucijama i izabranim zvaničnicima.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime