Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik komentarisao je aktuelne tenzije između Srbije i Crne Gore, poručivši da smatra kako je odluka crnogorskih vlasti o zabrani ulaska određenim državljanima Srbije pogrešan i nepotreban potez.
Govoreći novinarima, Dodik je ocijenio da takve mjere dodatno opterećuju odnose između dvije susjedne države te doprinose rastu političkih nesuglasica u regionu.
Dodik: Odluka Podgorice nije dobra poruka
Prema njegovim riječima, zabrana ulaska građanima Srbije ne doprinosi stabilnosti niti jačanju regionalne saradnje.
„Podgorica je pogriješila jer je zabrana ulaska državljanima Srbije nešto što je nepotrebno i nije dobro“, izjavio je Dodik.
On smatra da se prema Srbiji u posljednje vrijeme vodi politika koja, kako tvrdi, nije u skladu s principima dobrosusjedskih odnosa.
Srbija ima pravo na recipročne poteze
Komentarišući mogućnost odgovora Beograda na odluku crnogorskih vlasti, Dodik je rekao da razumije eventualne recipročne mjere Srbije.
„Smatram da Srbija ima pravo da odgovori na isti način ukoliko procijeni da je to potrebno. Pritisci koji se vrše prema Srbiji iz različitih pravaca moraju prestati“, poručio je.
Dodao je da ni Podgorica nije oklijevala da, kako navodi, u osjetljivom političkom trenutku donese odluke koje direktno pogađaju građane Srbije.
Razlika između sigurnosnih razloga i političkih odluka
Dodik je istakao da bi razumio situaciju u kojoj se radi o osobama kojima je ranije iz sigurnosnih razloga bio zabranjen ulazak u Crnu Goru.
Međutim, smatra da u konkretnom slučaju takvo obrazloženje nije jasno predstavljeno javnosti.
„Da postoje raniji sigurnosni razlozi ili zakonske prepreke, to bi bilo razumljivo. Ali kada takvih razloga nema, onda se otvara pitanje političke pozadine cijelog poteza“, rekao je Dodik.
Kritika odnosa prema Srbiji i Vučiću
Predsjednik SNSD-a ocijenio je da se kroz ovakve odluke nastavlja, kako tvrdi, negativan odnos prema Srbiji i njenom državnom vrhu.
„To je dokaz politički nekorektnog i neprijateljskog odnosa koji se već duže vrijeme promoviše prema Srbiji, ali i prema predsjedniku Aleksandru Vučiću bez stvarnog razloga“, naveo je Dodik.
Prema njegovom mišljenju, regionalni odnosi trebali bi biti zasnovani na dijalogu, međusobnom poštovanju i saradnji, a ne na mjerama koje mogu dodatno povećati tenzije.
Poziv na smirivanje situacije
Na kraju obraćanja Dodik je izrazio nadu da će spor između Srbije i Crne Gore biti riješen u što kraćem roku.
„Vjerujem da će se ova situacija uskoro prevazići. Nisam očekivao da će doći do ovakvih poteza sa crnogorske strane, ali smatram da Srbija ima pravo da štiti svoje interese i svoje građane“, zaključio je Dodik.
Aktuelna situacija dodatno je otvorila pitanja budućih odnosa između Beograda i Podgorice, dok javnost u obje zemlje očekuje konkretne poteze koji bi mogli doprinijeti smanjenju političkih tenzija i normalizaciji međudržavne saradnje.






