Naslovnica BIH Stevandić pred glasanje o Deklaraciji: “OHR se više neće ponašati kao do...

Stevandić pred glasanje o Deklaraciji: “OHR se više neće ponašati kao do sada”

134
0

Predsjednik Narodna skupština Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je uoči glasanja o Deklaraciji o zatvaranju Ured visokog predstavnika da je najvažnije postići jedinstvo vlasti i opozicije oko, kako je naveo, ključnih nacionalnih interesa Republike Srpske.

Stevandić je poručio da je potrebno racionalno razgovarati o pitanjima koja smatra vitalnim za Republiku Srpsku, naglašavajući da očekuje kompromis među političkim akterima u entitetu.

“Schmidt nije otišao dobrovoljno”

Govoreći o odlasku Christian Schmidt, Stevandić je ustvrdio da Schmidt nije napustio funkciju zbog ličnih razloga, već zbog političkih okolnosti.

“Činjenica je da Christian Schmidt nije otišao jer mu je mala plata ili mu se nije sviđalo ovdje. Otišao je jer smo i mi zaslužni za to”, rekao je Stevandić.

Dodao je da je Schmidt, prema njegovoj ocjeni, tokom mandata “izabrao antisrpsku stranu”, te naveo da se pokazalo kako je upravo on bio “najveća prijetnja Republici Srpskoj”.

“Bez Republike Srpske ništa ne može funkcionisati”

Stevandić tvrdi da je Republika Srpska pokazala da bez njenog pristanka određeni politički procesi u BiH ne mogu funkcionisati.

“Schmidt odlazi, mi ostajemo, a OHR-u nećemo dopustiti da se nastavi ponašati kao do sada”, poručio je.

Istakao je i da politički predstavnici iz Federacije BiH, kako kaže, moraju prihvatiti realnost odnosa u Bosni i Hercegovini.

“BiH može opstati samo ako uvažava prava Republike Srpske”, rekao je Stevandić.

“Ne tražimo otcjepljenje, ali…”

Predsjednik NSRS ponovio je stav vlasti Republike Srpske da ne zagovaraju otcjepljenje, ali je upozorio da bi takav scenario mogao biti posljedica političkih pritisaka.

“Mi ne tražimo otcjepljenje, ali to može biti naše pravo ako neko želi da ukine Republiku Srpsku”, izjavio je.

Jedinstvo vlasti i opozicije oko Deklaracije

Govoreći o Deklaraciji o zatvaranju OHR-a, Stevandić je naglasio da je zadovoljan činjenicom da su vlast i dio opozicije uspjeli razgovarati i tražiti zajednički stav.

“Ponosan sam što sa ljudima sa kojima ne dijelimo političke stavove možemo sjesti i dogovoriti se o odbrani nacionalnog interesa Republike Srpske”, rekao je.

Dodao je da će, prema njegovom mišljenju, oni koji razumiju važnost Deklaracije glasati za nju, dok će ostali biti protiv.

Poruka opoziciji pred izbore

Stevandić se osvrnuo i na predstojeće oktobarske izbore, ocijenivši da opozicione stranke u Republici Srpskoj “stidljivo promovišu nacionalnu politiku”.

“Neka oni idu svojim stranputicama. Strategija pobjede ne može se graditi na porazima”, rekao je Stevandić.

Na kraju je poručio da Republika Srpska, prema njegovim riječima, “tek počinje pobjeđivati” i da neće odustati od svojih političkih ciljeva.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime