Direktor Memorijalni centar Sarajevo Ahmed Kulanić reagovao je na izjavu predsjednice Naša stranka Sabina Ćudić koja je tokom obraćanja evropskim parlamentarcima rat u Bosni i Hercegovini opisala kao “borbu za moć”.
Kulanić je poručio da je takva izjava “nevjerovatna i poražavajuća”, naglašavajući da su međunarodni i domaći sudovi donijeli presude za ratne zločine, opsadu Sarajeva i udruženi zločinački poduhvat.
“Presude nisu donesene zbog borbe za moć”
“Nisu sudovi u Hagu, Bosni i regionu presudili preko 350 godina zatvora i dvije doživotne kazne za ‘borbu za moć’, već za snajperisanje, zločine protiv čovječnosti, opsadu Sarajeva, udruženi zločinački poduhvat, terorisanje civila i njihova ubistva”, naveo je Kulanić.
Dodao je da spaljivanje Vijećnica, ubistva civila i granatiranje Sarajeva nisu bili rezultat političkih ambicija, nego djelovanja vojske Republike Srpske.
Podsjetio na civilne žrtve Sarajeva
Ahmed Kulanić istakao je da je tokom opsade Sarajeva ubijeno više od 11.500 civila, među kojima i 1.601 dijete.
“Nije borba za moć ubila preko 11.541 civila Sarajeva, već vojska RS-a. Nije borba za moć ubila 1.601 dijete Sarajeva, već vojska RS-a”, naveo je.
Podsjetio je i da je na Sarajevo tokom rata dnevno ispaljivano u prosjeku 329 granata.
“Historijske činjenice ne smiju biti relativizirane”
Kulanić je naglasio da su pripadnici Armija Republike Bosne i Hercegovine i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike BiH branili pravo na život, teritorijalni integritet i suverenitet države.
“Ovaj Grad i država nisu bili ‘sukob ambicija’, već žrtva dvostruke brutalne agresije”, poručio je.
Na kraju je upozorio da korištenje eufemizama u opisivanju rata vodi relativizaciji historijskih činjenica i odgovornosti za počinjene zločine.
“Kada se historija počne svoditi na eufemizme, tada se ne relativizira samo prošlost već i odgovornost”, zaključio je Kulanić.








