SDA danas je svečanom sjednicom Glavnog odbora obilježila 36 godina postojanja stranke, a centralno obraćanje imao je predsjednik SDA Bakir Izetbegović.
Izetbegović je poručio da se Bosna i Hercegovina nalazi u jednom od najtežih političkih trenutaka nakon Dejtonskog sporazuma, optužujući aktuelnu vlast za politički, sigurnosni i ekonomski nazadak države.
“BiH je izgubila četiri godine”
Lider SDA tvrdi da je Bosna i Hercegovina izgubila dragocjeno vrijeme tokom mandata aktuelne vlasti.
“Obilježavamo 36 godina rada i borbe SDA u veoma teškom trenutku za zemlju. Vjerovatno najtežem i najneizvjesnijem u postdejtonskom periodu”, rekao je Izetbegović.
Prema njegovim riječima, posljednje četiri godine donijele su pogoršanje političkih odnosa, ekonomske probleme i sigurnosne izazove.
“Trojka i Bećirović moraju otići”
Govoreći o predstojećim izborima, Izetbegović je istakao da SDA vidi dva ključna politička izazova, a prvi je, kako kaže, pobjeda nad aktuelnom vladajućom koalicijom.
“SDA mora nadjačati Trojku i stranke okupljene oko nje, inače će stanje u zemlji postajati sve gore. Trojka i Denis Bećirović moraju otići”, poručio je.
Dodao je da će, ukoliko SDA preuzme vlast nakon izbora, prvi period mandata biti posvećen saniranju postojećeg stanja u zemlji.
Kritike zbog mogućeg odlaska Schmidta
Izetbegović se osvrnuo i na navode o odlasku visokog predstavnika Christian Schmidt, ocijenivši da bi njegovo povlačenje pod pritiskom međunarodnih aktera moglo dodatno ojačati predsjednika SNSD Milorad Dodik.
“Pritisak na Schmidta bio je pogrešan jer će Dodiku dati krila da tvrdi kako je pobjednik”, rekao je Izetbegović.
Tvrdi da mu je američka strana prenijela kako žele smirivanje političkih tenzija u Bosni i Hercegovini bez novih sankcija i smjena političkih zvaničnika.
“Bez Bonskih ovlasti sistem ne može funkcionisati”
Predsjednik SDA upozorio je da bi slabljenje ovlasti visokog predstavnika moglo ozbiljno destabilizovati politički sistem Bosne i Hercegovine.
“Bez Bonskih ovlasti i odlučnog visokog predstavnika dejtonski sistem ne bi mogao funkcionisati”, poručio je.
Podsjetio je da su Bonske ovlasti tokom godina korištene više od 800 puta, uključujući smjene visokih zvaničnika i nametanje ključnih državnih institucija i zakona.
“Ne bismo imali monetu, pasoš, himnu ni funkcionalno pravosuđe da nije bilo odluka visokog predstavnika”, zaključio je Izetbegović.








