Ambasador Bosna i Hercegovina u Sjedinjene Američke Države Sven Alkalaj izjavio je u Sarajevu da će SAD imati znatno aktivniju ulogu u radu Ured visokog predstavnika i procesu izbora novog visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu.
Govoreći o budućnosti OHR-a i međunarodnom angažmanu u BiH, Alkalaj je rekao da proces izbora novog visokog predstavnika još nije definisan.
“Proces izbora je još fluidan”
“Izbor novog visokog predstavnika je još fluidan proces. Opstanak OHR-a nije upitan, a razgovori o ograničenim ili neograničenim bonskim ovlastima još traju”, izjavio je Alkalaj.
Dodao je da se i dalje vode razgovori o budućem obimu bonskih ovlasti, odnosno mogućnostima međunarodne intervencije u političke procese u BiH.
Bonske ovlasti rijetko korištene
Alkalaj je podsjetio da bonske ovlasti nisu često korištene ni tokom prethodnih mandata visokih predstavnika.
“Vidjeli smo i od Valentin Inzko pa do Christian Schmidt da bonske ovlasti nisu korištene u velikim količinama, tako da će se vjerovatno nastaviti u tom pravcu, dok se jasnije ne definiše okvir i odgovornosti budućeg visokog predstavnika”, rekao je.
“SAD će biti mnogo aktivniji”
Govoreći o ulozi Washingtona, Alkalaj je naglasio da će SAD imati aktivniju poziciju u pitanjima vezanim za OHR i političke procese u Bosni i Hercegovini.
“Amerika će biti mnogo aktivnija kada je riječ o Uredu visokog predstavnika. Ranije je SAD imao poziciju zamjenika u OHR-u, a sada će aktivno učestvovati i u izboru samog visokog predstavnika”, kazao je Alkalaj.
Njegove izjave dolaze u trenutku pojačanih političkih rasprava o budućnosti OHR-a, ulozi međunarodne zajednice i mogućim promjenama u odnosu velikih sila prema Bosni i Hercegovini.








