Predsjednik Savez nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik komentarisao je danas u Banjoj Luci status novog graničnog prijelaza Gradiška, odgovarajući na pitanja novinara o tome da li je riječ o privremenom ili faktički trajnom rješenju nakon zatvaranja starog prijelaza zbog oštećenja mosta.
Dodik nije dao precizan odgovor o formalnom statusu prijelaza, već je rekao da je izdat nalog za “prebrojavanje” građana i vozila koja koriste prelaz, kako bi se utvrdilo koliko korisnika dolazi iz Republika Srpska, a koliko iz Federacija Bosne i Hercegovine.
Prema njegovim tvrdnjama, rezultati će pokazati da više od 45 posto korisnika dolazi iz Federacije BiH, uz, kako je naveo, “tendenciju rasta”.
“Privremeno na 100 godina”
Govoreći o tome da li će novi prijelaz ostati trajno u funkciji, Dodik je kroz šalu izbjegao direktan odgovor.
“Što se tiče pitanja da li je privremeno ili ovo ili ono, nemam namjeru da polemišem. A mogu vam ovako reći – most je otvoren privremeno na 100 godina”, rekao je Dodik.
Njegova izjava izazvala je smijeh među predstavnicima vladajuće koalicije koji su prisustvovali konferenciji za medije.
Podsjećamo, novi granični prijelaz Gradiška otvoren je nakon što je na starom mostu preko rijeke Save došlo do oštećenja dijela pješačke konstrukcije i zaštitne ograde, zbog čega je privremeno obustavljen saobraćaj na postojećem prelazu.








