Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini oštro je osudila nedavni slučaj femicida u Kiseljak, izražavajući saučešće porodicama žrtava i upozoravajući da nasilje nad ženama i dalje predstavlja ozbiljnu prijetnju sigurnosti i ljudskim pravima u Bosni i Hercegovini.
“Ovo krivično djelo najnoviji je tragični podsjetnik da nasilje nad ženama nastavlja predstavljati prijetnju sigurnosti i ljudskim pravima širom Bosne i Hercegovine”, navodi se u saopćenju OSCE-a.
Poziv institucijama na odlučnije djelovanje
Iz Misije OSCE-a poručili su da je za sprečavanje ovakvih zločina neophodno sistemsko i kontinuirano djelovanje svih nadležnih institucija.
Naglasili su da fokus mora biti na prevenciji nasilja, zaštiti žrtava te efikasnom provođenju istraga i sudskih postupaka u slučajevima nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja.
Upozorenje na zloupotrebu oružja
Posebno su upozorili na opasnost dostupnosti vatrenog oružja u slučajevima porodičnog nasilja.
“Dostupnost i zloupotreba vatrenog oružja značajno povećavaju rizik smrtnog ishoda u slučajevima porodičnog i rodno zasnovanog nasilja”, saopćio je OSCE.
Dodali su da je neophodno dosljedno primjenjivati postojeće propise o oružju u Bosni i Hercegovini kako bi se smanjio rizik od novih tragedija.
“Nasilje nije privatna stvar”
Iz OSCE-a su poručili da nasilje nad ženama ne smije biti posmatrano kao privatni ili porodični problem, nego kao pitanje sigurnosti i odgovornosti cijelog društva.
Misija je istakla da će nastaviti pružati podršku institucijama i organizacijama koje rade na prevenciji nasilja nad ženama, unapređenju institucionalnog odgovora i smanjenju zloupotrebe oružja u Bosni i Hercegovini.
Femicid ponovo otvorio pitanje zaštite žena
Novi slučaj femicida u Kiseljaku ponovo je otvorio pitanja efikasnosti sistema zaštite žrtava nasilja, reakcije institucija i potrebe za snažnijim preventivnim mehanizmima u borbi protiv nasilja nad ženama u Bosna i Hercegovina.








