Naslovnica BIH Građani oduševljeni najavom novog autoputa u FBiH

Građani oduševljeni najavom novog autoputa u FBiH

248
0

JP Autoceste Federacije Bosne i Hercegovine ponovo su aktivirale projekt izgradnje autoceste Orašje – Tuzla, jednog od najvećih infrastrukturnih projekata u sjeveroistočnom dijelu Bosne i Hercegovine.

Kako prenosi BiznisInfo.ba, raspisan je tender za izradu idejnog i glavnog projekta, kao i reviziju projektne dokumentacije za dionicu Orašje – Brčko distrikt Bosne i Hercegovine.

Planirana autocesta trebala bi biti duga oko 61 kilometar i povezivati Orašje, Brčko i Tuzla, stvarajući važnu saobraćajnu vezu prema Hrvatska i evropskoj mreži autoputeva.

Tender je podijeljen u dvije cjeline:

  • projektovanje dionice Orašje – Brčko
  • revizija glavnog projekta

Prema dostupnim informacijama, rok za izradu kompletne dokumentacije iznosi 18 mjeseci, što ukazuje na tehničku složenost projekta.

Autocesta je zamišljena kao važna dopuna Koridor Vc, posebno za istočni dio zemlje, te bi trebala omogućiti bržu i efikasniju vezu Tuzlanskog kantona, Posavine i Brčko distrikta sa tržištem Evropske unije.

Prema ranijim planskim dokumentima, prva dionica između Orašja i Brčkog trebala bi biti duga oko 16 kilometara, a na toj trasi planirana je izgradnja:

  • 13 mostova
  • tri odmorišta
  • jedne petlje sa naplatnim mjestom
  • kompletne prateće infrastrukture

Očekuje se da bi nova autocesta značajno rasteretila postojeće magistralne pravce, povećala sigurnost saobraćaja i ubrzala transport robe.

Poseban značaj projekt ima za industrijske centre poput Tuzle, Lukavca, Gračanice i Brčko distrikta, iz kojih dolazi značajan dio izvoza i industrijske proizvodnje Bosne i Hercegovine.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime