Naslovnica BIH Bećirović nakon postavljanja „Cvijeta Srebrenice“ u UN-u: Važno je da svijet pamti...

Bećirović nakon postavljanja „Cvijeta Srebrenice“ u UN-u: Važno je da svijet pamti istinu

123
0

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović oglasio se nakon postavljanja spomenika „Cvijet Srebrenice“ u sjedištu Ujedinjene nacije u New York, poručivši da taj simbol predstavlja istinu, sjećanje i odgovornost pred cijelim svijetom.

Bećirović je naglasio da postavljanje „Cvijeta Srebrenice“ u zgradi Ujedinjenih nacija ima snažnu simboliku, jer je riječ o mjestu na kojem međunarodna zajednica, kako je naveo, treba učiti lekcije iz prošlosti i graditi odgovornost prema budućnosti.

“Cvijet Srebrenice” kao simbol istine i sjećanja

Prema riječima Bećirovića, važno je da svijet vidi i pamti ono što se dogodilo u Srebrenica, ne samo zbog poštovanja prema žrtvama nego i zbog očuvanja mira i sprečavanja ponavljanja zločina.

– Ponosan sam na Bosnu i Hercegovinu, koja ima snagu i znanje da brani istinu i dostojanstvo – poručio je Bećirović.

Dodao je kako je postavljanje ovog simbola u sjedištu UN-a rezultat ozbiljnog diplomatskog i institucionalnog rada, te da je bila velika odgovornost predvoditi tim koji je učestvovao u tom procesu.

Posebna poruka Majkama Srebrenice

Bećirović je posebno istakao ulogu Majke Srebrenice, nazvavši ih heroinama koje su godinama čuvale istinu o žrtvama genocida i dostojanstvo porodica ubijenih.

Naglasio je da njihova borba predstavlja primjer istrajnosti, dostojanstva i borbe za pravdu pred međunarodnom zajednicom.

Poruka budućim generacijama

Član Predsjedništva BiH poručio je da je kultura sjećanja ključna kako bi buduće generacije razumjele značaj mira, odgovornosti i poštovanja ljudskih prava.

– Važno je da svijet vidi i zapamti šta se dogodilo u Srebrenici, ne samo zbog prošlosti nego i zbog zaštite budućnosti – zaključio je Bećirović.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime