Poslanik u Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine Saša Magazinović pozdravio je usvajanje izmjena i dopuna Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH u Domu naroda PSBiH, naglašavajući da se po prvi put u bh. zakonodavstvu jasno definiše pojam bahate vožnje.
Prema njegovim riječima, cilj zakona je zaustaviti sve češće i opasnije kršenje saobraćajnih pravila koje godinama ugrožava sigurnost građana širom Bosne i Hercegovine.
Bahata vožnja prvi put definisana zakonom
Magazinović, koji je predlagač zakona, poručio je da su građani godinama svjedočili opasnoj vožnji kroz naselja, prolascima kroz crveno svjetlo, utrkama po gradovima i drugim teškim prekršajima, bez adekvatnih sankcija.
– Naš zakon do sada nije ni prepoznavao ono što građani svakodnevno vide na cestama: bahatu vožnju kao svjesno ugrožavanje života drugih ljudi. Zato smo predložili ovaj zakon i danas je konačno usvojen – rekao je Magazinović.
Šta se smatra bahatom vožnjom?
Novim zakonskim rješenjem precizno su definisani prekršaji koji će se tretirati kao bahata vožnja.
Pod tim se podrazumijeva:
- prolazak kroz crveno svjetlo dva ili više puta u roku od 20 minuta,
- prekoračenje brzine za više od 40 km/h u naselju,
- prekoračenje brzine za više od 60 km/h van naselja,
- preticanje kolone preko pune linije,
- upravljanje vozilom sa više od 1,5 promila alkohola u krvi,
- vožnja pod uticajem droga ili drugih opojnih sredstava.
Također, više neće biti moguće izbjeći odgovornost odbijanjem testiranja na prisustvo narkotika.
Strože kazne i mogućnost oduzimanja automobila
Magazinović je naglasio da kazne više neće biti simbolične, nego znatno strožije nego do sada.
Zakon predviđa:
- visoke novčane kazne,
- kaznene bodove,
- privremeno ili trajno oduzimanje vozačke dozvole,
- mogućnost privremenog ili trajnog oduzimanja vozila za najteže i ponovljene prekršaje.
Prema riječima predlagača, cilj novih mjera je povećanje sigurnosti na cestama i smanjenje broja saobraćajnih nesreća sa smrtnim posljedicama.
“Tragedije ne smiju postati normalne”
Magazinović je poručio da je prilikom izrade zakona razmišljao o sve češćim tragedijama u kojima stradaju mladi ljudi.
– Opasno smo se navikli na vijesti o poginulim mladim ljudima. Kao da su tragedije postale normalan dio svakodnevice. Ne smiju biti – istakao je.
Dodao je da država mora pokazati da može zaštititi građane na ulicama i cestama, jer bez toga, kako kaže, građani gube povjerenje i u druge institucije sistema.








