Zastupnik Stranka demokratske akcije u Skupština Kantona Sarajevo Haris Zahiragić reagovao je nakon gostovanja u emisiji “Odbrojavanje” na BHRT, tvrdeći da su njegove ranije izjave o trećem entitetu izvučene iz konteksta.
Zahiragić je optužio Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine i Narod i Pravda za, kako je naveo, “šizofrenu kampanju laži”.
“Treći entitet se nikada neće desiti”
U objavi na društvenim mrežama Zahiragić je poručio da ideja o trećem entitetu nema realnu mogućnost realizacije.
– Naravno da nema ništa od trećeg entiteta i naravno da se to nikada neće desiti. Moja ironična izjava nije nikakva ponuda za pregovore, nego potpuno obesmišljavanje takve ideje – naveo je Zahiragić.
Objasnio je da se njegova izjava odnosila na događaj održan u Zagreb, gdje su, prema njegovim tvrdnjama, predstavljane mape mogućeg trećeg entiteta.
Kako kaže, u ironičnom tonu je tada govorio o mogućnosti stvaranja administrativne jedinice koju je nazvao “megakanton”, ograničene na područje Široki Brijeg i Grude.
– Rekao sam da cijeli Srednjobosanski kanton, Mostar, Stolac, Čapljina, Livno pa čak ni Neum ne mogu nikada biti u bilo kakvom hrvatskom entitetu – pojasnio je.
Optužio SDP i NiP za manipulaciju
Zahiragić tvrdi da su SDP i NiP nakon televizijske debate pokušali politički iskoristiti njegovu izjavu.
Posebno je kritikovao lidera NiP-a Elmedin Konaković, navodeći da je u emisiji “Odbrojavanje” doživio politički debakl.
– NIP i SDP su pronašli video koji sam lično objavio prije deset dana, isjekli ga i izvukli iz konteksta te sada iznose neutemeljene i komične optužbe – rekao je Zahiragić.
“HDZ već kontroliše ključne procese”
Govoreći o političkoj poziciji HDZ BiH, Zahiragić je ustvrdio da toj stranci trenutno nije prioritet formiranje trećeg entiteta.
Prema njegovim riječima, HDZ je zahvaljujući izmjenama izbornog sistema i politici Trojke već ostvario snažan utjecaj unutar Federacije BiH.
– Zahvaljujući Schmidtovim amandmanima i popustljivosti servilne Trojke, HDZ je potpuno ovladao cijelim entitetom Federacije BiH – naveo je.
U nastavku je optužio aktuelnu vlast da je HDZ-u prepustila kontrolu nad važnim finansijskim i infrastrukturnim sektorima, uključujući prometnu infrastrukturu, javna preduzeća i određene sigurnosne institucije.
Poziv Konakoviću i Bećiroviću
Na kraju obraćanja Zahiragić je pozvao Konakovića i člana Predsjedništva BiH Denis Bećirović da, kako kaže, objasne javnosti vanjskopolitičku poziciju Bosne i Hercegovine.
– Neka objasne kako je u njihovom mandatu Dodik od čovjeka sa crne liste i bjegunca od pravosuđa postao adresa i za Washington i za Moskvu i za Peking, dok je Bosna i Hercegovina i njena državotvorna politika u nikada većoj defanzivi – poručio je Zahiragić.








