Naslovnica BIH Politička scena u BiH uzavrela nakon poruke Ahmetovića o budućnosti države

Politička scena u BiH uzavrela nakon poruke Ahmetovića o budućnosti države

563
0

Adis Ahmetović, zastupnik njemačkog Socijaldemokratska partija Njemačke (SPD), upozorio je da odlazak Christian Schmidt sa funkcije visokog predstavnika predstavlja ozbiljan politički trenutak za Bosna i Hercegovina.

U intervjuu za Web.de Ahmetović je izjavio da Bosnu i Hercegovinu očekuju “sedmice sudbine”.

“Pitanje je hoće li BiH ostati zajedno”

Prema njegovim riječima, trenutna situacija otvara pitanje budućeg političkog opstanka države.

– Radi se o tome hoće li zemlja ostati zajedno u sadašnjem teritorijalnom obliku ili će se politički poredak početi raspadati – rekao je Ahmetović.

Govoreći o sigurnosnoj situaciji, naveo je da je stanje istovremeno stabilno i krhko.

– Situacija je stabilna i krhka istovremeno. Sigurnosna situacija je kontrolisana, ali institucije zajedničke države još su preslabe da bi se same zaštitile – ocijenio je.

Kritike na račun Milorada Dodika

Ahmetović je posebno upozorio na politiku lidera SNSD-a Milorad Dodik, za kojeg tvrdi da godinama zagovara otcjepljenje Republike Srpske.

– U entitetu Republika Srpska, između ostalih, bivši predsjednik Milorad Dodik već decenijama slijedi cilj otcjepljenja tog dijela zemlje. On želi razbijanje suverene države – rekao je.

Dodao je da bi eventualna podjela Bosne i Hercegovine predstavljala pobjedu nacionalističkih politika.

– Podjela BiH nagradila bi logiku etničkog razgraničenja i time omogućila pobjedu nacionalizama nad Evropom koja počiva na saradnji, pravu i različitosti – naveo je.

Lično iskustvo iz rata

U intervjuu je govorio i o porodičnom iskustvu tokom rata u BiH.

– Moji roditelji su tada živjeli u Kotor Varoš, gradu koji se danas nalazi u Republici Srpskoj. Oni 1992. nisu dobrovoljno pobjegli iz tog dijela BiH u Njemačku, nego pred masakrima i genocidom – rekao je Ahmetović.

Dodao je da bi podjela države predstavljala “naknadni uspjeh ratnih zločina”.

“Schmidt je bio brana separatizmu”

Govoreći o ulozi visokog predstavnika, Ahmetović smatra da Bosna i Hercegovina još nije spremna za zatvaranje OHR-a.

– Na kraju se radi o tome da se ta funkcija učini suvišnom – rekao je, ali je naglasio da taj trenutak još nije došao.

Za Schmidta je rekao da je imao važnu ulogu u očuvanju stabilnosti države.

– Visoko mu priznajem to što se suprotstavio nacionalistima, a posebno separatistima. On je bio brana protiv nastojanja da se država razbije – poručio je.

Optužbe na račun SAD-a

Ahmetović tvrdi da iza američkog pritiska na Schmidta stoje poslovni i politički interesi.

– Radi se o poslovnim interesima i ideologiji SAD-a. Oni bi rado prodavali tečni gas preko Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu – rekao je.

Dodao je da se Dodik “pokazao otvorenim za to” i da je aktivno lobirao u Washingtonu.

– Njegova nacionalistička ideologija također se uklapa u MAGA pokret Donalda Trumpa – naveo je Ahmetović.

“BiH je evropska stvar”

Njemački zastupnik smatra da bi Njemačka i Evropska unija morale zauzeti odlučniji stav prema Bosni i Hercegovini.

– Zajedno s najbližim evropskim partnerima moramo jasno staviti do znanja da su Zapadni Balkan, a posebno Bosna i Hercegovina, prije svega evropska stvar. Nije ruska, nije kineska, a više nije ni američka – rekao je.

Naglasio je da OHR ne smije biti ugašen u ovom trenutku, te upozorio da novi visoki predstavnik ne bi smio biti osoba koja će prvenstveno zastupati američke interese.

Poziv Njemačkoj na aktivniju ulogu

Ahmetović je predložio i posjetu njemačkog kancelara Friedrich Merz Bosni i Hercegovini.

– To bi bio snažan signal. Mogao bi poručiti: “Mi u Evropi znamo i sami riješiti probleme” – rekao je.

Na kraju je poručio da Bosna i Hercegovina zaslužuje evropsku perspektivu, ali i da mora provesti ozbiljne reforme.

– Dayton je bio samo prijelazni dokument, ne dokument za vječnost – zaključio je Ahmetović.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime