Christian Schmidt planira napustiti funkciju visokog predstavnika u Bosna i Hercegovina nakon gotovo pet godina mandata, objavio je njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Prema navodima ovog lista, Schmidtova odluka dolazi u trenutku pojačanih diplomatskih pritisaka i neslaganja oko budućnosti Ured visokog predstavnika (OHR). U tekstu se navodi da je bivši njemački ministar poljoprivrede već obavijestio saradnike da želi okončati svoj mandat, ali da planira ostati na funkciji dok ne bude imenovan njegov nasljednik.
Kako prenosi FAZ, Schmidt bi svoju odluku trebao službeno potvrditi tokom sjednice Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija u New Yorku, gdje će predstaviti redovni izvještaj o političkoj situaciji u BiH.
Iz OHR-a je potvrđeno da je riječ o Schmidtovoj ličnoj odluci, te da je od Vijeće za provedbu mira (PIC) zatražio pokretanje procedure za izbor novog visokog predstavnika.
PIC okuplja najutjecajnije zapadne zemlje, Turska kao predstavnicu Organizacije islamske saradnje, ali i Rusija, koja je ranije zamrznula svoje učešće u radu ovog tijela zbog protivljenja Schmidtovom imenovanju.
Moskva već godinama tvrdi da Schmidt nema puni legitimitet jer njegovo imenovanje nije potvrđeno kroz Vijeće sigurnosti UN-a, što je ranije bio slučaj s njegovim prethodnicima. Njegov mandat osporavali su i politički predstavnici iz Republika Srpska, predvođeni Milorad Dodik.
FAZ navodi i da Sjedinjene Američke Države već mjesecima vrše pritisak da Schmidt napusti funkciju te da žele osobu koja bi bila politički prihvatljivija novoj administraciji u Washingtonu. Ipak, američka administracija ne može samostalno imenovati novog visokog predstavnika bez saglasnosti članica PIC-a.
Bivši visoki predstavnik Wolfgang Petritsch izjavio je za FAZ da SAD ne mogu jednostrano odlučiti o Schmidtovom nasljedniku. Istovremeno je otvorio pitanje budućnosti samog OHR-a, ocijenivši da bi preostala otvorena pitanja u BiH mogla biti rješavana kroz proces evropskih integracija i pregovore sa Evropska unija.








