Christian Schmidt najavio je odlazak sa funkcije visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosna i Hercegovina, a pojedini mediji tvrde da je njegova odluka povezana s pritiscima iz administracije Donald Trump.
Nakon Schmidtove najave, ponovo su u fokus dospjele ranije izjave Milorad Dodik iz oktobra 2025. godine, kada je tvrdio da postoji dogovor sa novom američkom administracijom koji uključuje odlazak Schmidta i promjene u odnosu međunarodne zajednice prema Republici Srpskoj.
Dodik je tada izjavio da vlasti Republika Srpska vode pregovore sa “kompetentnim ljudima” iz SAD-a te da RS više nije politički izolovana kao ranije.
“Mi smo imali određene aranžmane, dogovore, dogovora se držimo i mi ćemo to nastaviti da radimo”, rekao je Dodik u oktobru prošle godine.
Govoreći o međunarodnom položaju Republike Srpske, Dodik je tvrdio da RS ima znatno bolju poziciju nego ranije i da će moći učestvovati u rješavanju političkih pitanja “za stolom”.
On je tada više puta kritikovao bivšu američku administraciju, bivšeg američkog ambasadora Michaela Murphyja i Christiana Schmidta, tvrdeći da nova administracija u Washingtonu želi drugačiji pristup prema Bosni i Hercegovini.
Dodik je također izjavio da očekuje promjene i kada je riječ o bonskim ovlastima visokog predstavnika, navodeći kako će “otpiliti Schmidta i bonska ovlaštenja”.
Bonske ovlasti predstavljaju posebna izvršna ovlaštenja visokog predstavnika uvedena 1997. godine, koja omogućavaju nametanje zakona i smjenu zvaničnika koji, prema procjeni OHR-a, ugrožavaju provođenje Dejtonskog sporazuma.
Iako mediji spekulišu o političkoj pozadini Schmidtovog odlaska, za sada nema zvanične potvrde iz Sjedinjene Američke Države niti iz međunarodnih institucija da je njegova ostavka rezultat direktnog političkog pritiska ili dogovora sa američkom administracijom.








