Ramo Isak gostovao je u podcastu “Kriza”, gdje je govorio o svom privatnom životu, radu policije, sigurnosnoj situaciji u Bosni i Hercegovini, ali i odnosu prema kritikama koje dolaze iz javnosti i medija.
Isak je tokom razgovora rekao da je odrastao u tradicionalnoj bosanskoj porodici, navodeći da se u njegovoj kući “znalo ko donosi odluke”, dok je za sebe rekao da je u mladosti bio buntovan. Dodao je i da je njegov otac godinama radio u inostranstvu te da je porodica imala privatne firme.
Govoreći o društvu u Bosni i Hercegovini, Isak je ocijenio da uspjeh često izaziva negativne reakcije i zavist.
“U BiH će vam sve oprostiti osim uspjeha. Najveći problem je što 90 posto ljudi ništa ne radi, a komentarišu i vrijeđaju druge”, rekao je Isak.
Poseban dio razgovora odnosio se na privatni sektor sigurnosti, za koji smatra da ima važnu ulogu u savremenom sigurnosnom sistemu.
“Privatna zaštita je potrebna BiH i to je svjetski trend. Policija se u mnogo čemu može osloniti na zaštitarske agencije”, izjavio je federalni ministar.
Podsjetio je i da je autor knjige o privatnoj sigurnosti, u kojoj se bavio razvojem privatnog sektora zaštite i tranzicijom policijskog sistema.
Komentarišući društvene mreže i govor mržnje, Isak je poručio da sloboda govora ne podrazumijeva vrijeđanje i širenje mržnje, posebno prema žrtvama genocida u Srebrenica.
“Sloboda govora nije psovanje djece i vrijeđanje onih u Srebrenici. Zakoni trebaju štititi građane”, rekao je.
Dodao je da sadržaji sa društvenih mreža negativno utiču na mlade, tvrdeći da institucije bilježe slučajeve nasilja među djecom koja, prema njegovim riječima, koriste izraze i ponašanja preuzeta sa TikToka.
Kritikovao je i pravosuđe u Bosni i Hercegovini, navodeći da policijske agencije često urade svoj dio posla, ali da predmeti kasnije ne dobiju sudski epilog.
“Policija uradi svoj posao i preda predmet tužilaštvu, a onda se ništa ne desi”, kazao je Isak.
Govorio je i o slučaju Memić, tvrdeći da se u ključnim trenucima često pojavljuju nove afere koje skreću pažnju javnosti.
Komentarišući medijske kritike, Isak je rekao da ga “ne fasciniraju službena vozila” jer, kako tvrdi, privatno posjeduje skuplje automobile. Također je prozvao novinara Avdo Avdić, navodeći da pojedini mediji pokušavaju privući pažnju napadima na njega.
“Nemam oraha u džepu. Tužioci me se trebaju bojati i svi će biti predmet provjere”, poručio je Isak, dodajući da nakon izbora planira inicirati zakonska rješenja koja bi, prema njegovim riječima, omogućila veću odgovornost nosilaca pravosudnih funkcija.








