Predsjednik Savez nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik izjavio je da očekuje kako će Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija na predstojećoj sjednici proglasiti nelegalnom misiju visokog predstavnika Christian Schmidt i staviti van snage njegove odluke.
Govoreći medijima iz Republika Srpska tokom boravka u Moskva, Dodik je rekao da očekuje kako će Vijeće sigurnosti zaključiti da je riječ o “nelegalnoj misiji”, te da bi posljedice Schmidtovih odluka trebale biti poništene.
– Očekujem da će se na sjednici Savjeta bezbjednosti UN reći da je to nelegalna misija i da posljedice koje je Schmidt proizveo moraju nestati, odnosno da njegove odluke budu proglašene ništavim – rekao je Dodik.
Dodao je da će vlasti Republike Srpske takav stav tražiti i od svojih međunarodnih partnera, uključujući Sjedinjene Američke Države, Rusija i Kina.
– Schmidt će nestati iz BiH odlukom Savjeta bezbjednosti koji će reći da je ovo nepodnošljivo stanje. To bi jedino dalo šansu Bosni i Hercegovini – poručio je Dodik.
On tvrdi da dijalog među konstitutivnim narodima nije moguć dok, kako navodi, “Schmidt i njegovo nasljeđe” ostanu prisutni u političkom životu BiH.
Dodik je ponovio i raniji stav da Christian Schmidt nema legitimitet jer njegovo imenovanje nije potvrđeno rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a, što vlasti Republike Srpske već duže osporavaju.
S druge strane, većina zapadnih država i institucija međunarodne zajednice smatraju Ured visokog predstavnika legitimnim dijelom dejtonske strukture i podržavaju mandat Christiana Schmidta u Bosni i Hercegovini.








