Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove odbio je zahtjev Ministarstvo pravde Republike Srpske za održavanje sastanka o zdravstvenom stanju osuđenog ratnog zločinca Ratko Mladić, jasno poručivši da predsjednica Mehanizma trenutno ne može primiti delegaciju iz Banja Luka.
Ministarstvo pravde Republike Srpske ranije je tražilo sastanak ministra Goran Selak s predsjednicom suda i drugim zvaničnicima kako bi razgovarali o uslovima boravka i medicinskoj njezi Ratka Mladića, koji u Hagu služi doživotnu kaznu zatvora.
U zvaničnom odgovoru iz Haga navedeno je da su vlasti Republike Srpske i ranije slale dopise u kojima traže Mladićevo puštanje na liječenje, te da bi prihvatanje sastanka moglo dovesti u pitanje nezavisnost pravosudnog procesa.
– Radi očuvanja i stvarne i prividne sudske nezavisnosti u vezi sa zahtjevom gospodina Mladića, predsjednica u ovom trenutku nije u mogućnosti da primi delegaciju – navedeno je u dopisu Mehanizma.
Ratko Mladić je pred međunarodnim sudom pravosnažno osuđen na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenica, progona Bošnjaka i Hrvata širom Bosne i Hercegovine, terorisanja građana Sarajevo i uzimanja pripadnika UN-a za taoce tokom rata u BiH.
Iako vlasti iz Republike Srpske posljednjih mjeseci intenziviraju apelacije i zahtjeve za njegovo liječenje izvan pritvorske jedinice u Hagu, međunarodne pravosudne institucije ostaju pri stavu da se zdravstvena zaštita i svi pravni postupci provode u skladu s pravilima i procedurama Mehanizma.






