Američki državni sekretar Marco Rubio naložio je diplomatama širom svijeta da izvrše pritisak na strane vlade kako bi smanjile kapacitete Irana i grupa povezanih s Teheranom, upozoravajući na povećani rizik od napada.
Prema navodima medija, direktiva je upućena svim američkim diplomatskim i konzularnim predstavništvima kao dio dokumenta pod nazivom “Povećana zabrinutost zbog aktivnosti IRGC-a”, koji se odnosi na iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC).
Poziv na hitnu akciju
U telegramu se navodi da američki diplomati trebaju prenijeti poruku stranim vladama “na najvišem odgovarajućem nivou” najkasnije do 20. marta.
“S povećanim rizikom od napada Irana i njegovih partnera i posrednika, sve vlade moraju brzo djelovati kako bi smanjile kapacitete Irana i terorističkih grupa povezanih s Iranom da napadaju naše nacije i građane”, navodi se u dokumentu.
Američke vlasti poručuju da treba iskoristiti trenutak dok je međunarodna pažnja usmjerena na iranske aktivnosti na Bliskom istoku.
Pritisak zbog IRGC-a i Hezbollaha
Prema depeši, američki diplomati u zemljama koje još nisu označile IRGC i Hezbollah kao terorističke organizacije dobili su zadatak da ohrabre svoje vlade da to učine što prije.
“Takva oznaka će pojačati pritisak na iranski režim i ograničiti njegovu sposobnost da sponzoriše terorističke aktivnosti širom svijeta”, navodi se u telegramu.
Eskalacija sukoba na Bliskom istoku
Tenzije na Bliskom istoku dodatno su porasle nakon što su Sjedinjene Američke Države i Izrael 28. februara pokrenuli veliki napad na Iran.
Prema dostupnim informacijama, u napadima je poginulo više od 1.300 ljudi, uključujući i tadašnjeg vrhovnog vođu Alija Khameneija.
Iranski odgovor raketama i dronovima
Iran je nakon toga uzvratio napadima dronovima i raketama na ciljeve u Izraelu, Jordanu, Iraku i zemljama Perzijskog zaljeva u kojima se nalaze američke vojne baze.
Prema podacima američkih izvora, od početka operacije poginulo je 13 američkih vojnika, dok je oko 200 ranjeno.








