Naslovnica SVIJET Rubio naredio diplomatama: Saveznici moraju djelovati protiv Irana

Rubio naredio diplomatama: Saveznici moraju djelovati protiv Irana

40
0

Američki državni sekretar Marco Rubio naložio je diplomatama širom svijeta da izvrše pritisak na strane vlade kako bi smanjile kapacitete Irana i grupa povezanih s Teheranom, upozoravajući na povećani rizik od napada.

Prema navodima medija, direktiva je upućena svim američkim diplomatskim i konzularnim predstavništvima kao dio dokumenta pod nazivom “Povećana zabrinutost zbog aktivnosti IRGC-a”, koji se odnosi na iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC).

Poziv na hitnu akciju

U telegramu se navodi da američki diplomati trebaju prenijeti poruku stranim vladama “na najvišem odgovarajućem nivou” najkasnije do 20. marta.

“S povećanim rizikom od napada Irana i njegovih partnera i posrednika, sve vlade moraju brzo djelovati kako bi smanjile kapacitete Irana i terorističkih grupa povezanih s Iranom da napadaju naše nacije i građane”, navodi se u dokumentu.

Američke vlasti poručuju da treba iskoristiti trenutak dok je međunarodna pažnja usmjerena na iranske aktivnosti na Bliskom istoku.

Pritisak zbog IRGC-a i Hezbollaha

Prema depeši, američki diplomati u zemljama koje još nisu označile IRGC i Hezbollah kao terorističke organizacije dobili su zadatak da ohrabre svoje vlade da to učine što prije.

“Takva oznaka će pojačati pritisak na iranski režim i ograničiti njegovu sposobnost da sponzoriše terorističke aktivnosti širom svijeta”, navodi se u telegramu.

Eskalacija sukoba na Bliskom istoku

Tenzije na Bliskom istoku dodatno su porasle nakon što su Sjedinjene Američke Države i Izrael 28. februara pokrenuli veliki napad na Iran.

Prema dostupnim informacijama, u napadima je poginulo više od 1.300 ljudi, uključujući i tadašnjeg vrhovnog vođu Alija Khameneija.

Iranski odgovor raketama i dronovima

Iran je nakon toga uzvratio napadima dronovima i raketama na ciljeve u Izraelu, Jordanu, Iraku i zemljama Perzijskog zaljeva u kojima se nalaze američke vojne baze.

Prema podacima američkih izvora, od početka operacije poginulo je 13 američkih vojnika, dok je oko 200 ranjeno.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime