Bakir Izetbegović izjavio je da je Stranka demokratske akcije spremna na pomirenje sa političkim predstavnicima srpskog i hrvatskog naroda, ali i na pomirenje unutar bošnjačkog političkog prostora.
„Mi smo uvijek raspoloženi za pomirenje sa srpskom stranom i hrvatskom, ali i unutar bošnjačkog pomirenja. Potrebno je da i drugi te stvari shvate“, rekao je Izetbegović.
„Ruka mi je utrnula od pružanja saradnje“
Govoreći o ideji formiranja probosanskog političkog bloka, Izetbegović je naveo da je takvu saradnju predlagao još prije desetak godina.
„Ja sam nudio probosanski blok kada smo bili najjači, kada nam nije trebao SDP. Prije osam, dvanaest godina. Govorio sam da mi je ruka utrnula, pružio sam ruku, a dobijem odgovor da li je to lopovska ili korumpirana ruka“, rekao je Izetbegović.
Kritike političkih protivnika
Lider SDA je također optužio političke protivnike da su, kako tvrdi, radi dolaska na vlast pristali na poteze koji su štetili državi.
U tom kontekstu spomenuo je slučajeve bivših funkcionera, uključujući Fadil Novalić, Selmo Cikotić i Osman Mehmedagić.
Izetbegović tvrdi da su ti procesi dio političke kampanje usmjerene protiv SDA i njegove porodice.
„Bitnije je jedinstvo nego međusobne svađe“
Na kraju je naglasio da smatra da su unutrašnji politički sukobi među Bošnjacima manje važni od, kako kaže, očuvanja države.
„Mi smo spremni preko svega ovoga preći jer ima bitnijih stvari od svađe unutar Bošnjaka. Samo moramo imati drugu stranu koja je shvatila da se ne treba prodavati za komadić vlasti“, poručio je Izetbegović.








