Naslovnica SVIJET Iran pozvao civile da napuste područja blizu američkih baza u Emiratima

Iran pozvao civile da napuste područja blizu američkih baza u Emiratima

45
0
Irana pozvao civile da napuste područja blizu američkih baza u Emiratima

Iran zaprijetio je mogućim napadima na položaje Sjedinjene Američke Države u Ujedinjeni Arapski Emirati, nakon tvrdnji da se američke operacije protiv Irana provode sa teritorije te zemlje.

Tenzije u regionu dodatno su porasle nakon izjave glasnogovornika Centralni štab Khatam al-Anbiya, koji je optužio američku vojsku da koristi luke i druge lokacije u gradovima UAE za napade na iranske ciljeve.

Tvrdnje o napadima na iranske otoke

Prema navodima iranskih vojnih zvaničnika, američke snage su navodno sa tih lokacija lansirale rakete prema iranskom otoku Abu Musa i dijelovima otoka Kharg.

Iranski vojni vrh poručio je da država ima pravo da, u okviru odbrane svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, cilja mjesta s kojih se lansiraju neprijateljski projektili.

Upozorenje vlastima UAE i civilima

U poruci upućenoj vlastima UAE, Teheran je upozorio da bi luke, dokovi i druge lokacije na kojima su prisutne američke snage mogle postati legitimne mete ukoliko se napadi nastave.

Istovremeno su iranski zvaničnici pozvali civile koji žive u blizini takvih objekata da se udalje iz tih područja kako bi izbjegli moguće posljedice.

Rast napetosti na Bliskom istoku

Ove prijetnje dolaze u trenutku kada su sigurnosne tenzije na Bliskom istoku značajno povećane, dok međunarodna zajednica poziva na smirivanje situacije i izbjegavanje daljnje eskalacije sukoba.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime