Zlatko Lagumdžija reagovao je na kritike Željko Komšić povodom odluke da Bosna i Hercegovina bude kosponzor rezolucije kojom se osuđuju akcije Iran.
Govoreći o okolnostima u kojima je donesena odluka, Lagumdžija je istakao da bi izostanak BiH sa liste kosponzora značio svrstavanje uz države koje su bile protiv rezolucije.
„Postavljam jednostavno pitanje – da li je Bosna i Hercegovina trebala ostati uz Rusiju?“ poručio je Lagumdžija.
Rezoluciju podržalo više od 130 država
Prema njegovim riječima, prije glasanja već je bilo prijavljeno više od 120 kosponzora, a na kraju je rezoluciju podržalo 137 država.
Među kosponzorima su bile:
- svih 27 članica Evropske unije
- 32 države članice NATO-a
- sve države kandidati za članstvo u EU
- gotovo sve države članice Lige arapskih država
Lagumdžija je naglasio da je ogromna većina država koje su podržale rezoluciju ranije glasala i za rezoluciju o obilježavanju genocida u Srebrenici u Ujedinjene nacije.
„Ruska lista“
S druge strane, prema njegovim riječima, protiv rezolucije bile su zemlje koje je nazvao „ruskom listom“.
Na toj strani, kako navodi, nalazile su se Rusija, Kina, Bjelorusija, Kuba, Nikaragva i Sjeverna Koreja.
„Bosna i Hercegovina nije usamljeno ostrvo. Nalazimo se u srcu jugoistočne Evrope i prirodno je da budemo uz zemlje EU i NATO“, naveo je Lagumdžija.
Instrukcija iz Ministarstva vanjskih poslova
Lagumdžija je objasnio da je misija BiH pri UN-u zatražila instrukciju od Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine nakon što nije bilo jedinstvenog stava u Predsjedništvu.
Prema njegovim riječima, ministar Elmedin Konaković dao je instrukciju da se BiH pridruži kosponzorima rezolucije.
Lagumdžija je naglasio da je takva odluka u skladu sa strateškim opredjeljenjem BiH za članstvo u Evropska unija i NATO.
„Zamka Dodika i Cvijanović“
Lagumdžija je također naveo da bi izostanak BiH sa liste kosponzora mogao biti iskorišten u političke svrhe.
Prema njegovim riječima, to bi bio argument za narativ da je BiH svrstana uz države poput Rusije ili Irana.
„Bila bi katastrofa da smo završili na takozvanoj ‘ruskoj listi’. To bi bio poklon onima koji žele prikazati Bosnu i Hercegovinu kao dio tog bloka“, rekao je.








