Nakon završene osnovne policijske obuke na Police Academy of the Federal Ministry of Interior, 128 kadeta Ministry of Interior of Tuzla Canton danas je u Tuzli položilo svečanu zakletvu i time zvanično stupilo u policijsku službu.
Novi policijski službenici bit će raspoređeni u policijske stanice širom Tuzlanskog kantona, gdje će raditi na zaštiti sigurnosti građana, održavanju javnog reda i mira te provođenju zakona.
Dolazak nove generacije policajaca posebno je važan jer se kanton već duže vrijeme suočava s nedostatkom policijskih službenika, pa se očekuje da će novo zapošljavanje doprinijeti efikasnijem radu policije.
Najbolji kadet generacije
Najbolji kadet 51. klase je Adin Hodžić, koji je obuku završio s prosječnom ocjenom 9,66 i dobio Zlatnu značku Policijske akademije.
On je poručio da mu priznanje predstavlja veliku čast, ali i odgovornost.
“Ono što me privuklo ovom pozivu jeste želja da dostojanstveno služim svom kantonu i svojoj državi, Bosni i Hercegovini. Biti dobitnik Zlatne policijske značke velika je čast, ali i obaveza”, rekao je Hodžić.
Dodao je da osjeća poseban ponos jer će zajedno s kolegama raditi na zaštiti građana.
Policijski posao kao poziv
Među novim policijskim službenicima je i Dženana Kurtić, koja je naglasila da policijski posao vidi kao poziv i veliku odgovornost.
“Biti policijski službenik znači služiti narodu, štititi pravdu i biti oslonac svima kada je to potrebno”, poručila je Kurtić.
Istakla je da ih je akademija naučila ne samo zakonima i procedurama nego i vrijednostima discipline, odgovornosti i časti.
Policiji i dalje nedostaje kadra
Direktor Uprave policije Elvir Mahmutović rekao je da dolazak nove generacije predstavlja značajno pojačanje za policiju.
Prema njegovim riječima, veliki broj policajaca odlazi u penziju, zbog čega su pokrenute nove procedure zapošljavanja.
Mahmutović je naveo da je već raspisan novi konkurs i da bi do maja moglo biti upućeno oko 200 novih polaznika na Policijsku akademiju.








