Predsjednik Savez za bolju budućnost Fahrudin Radončić osvrnuo se na dvije velike tragedije koje su potresle Bosnu i Hercegovinu – nesreću u Jablanici u kojoj je poginulo 18 ljudi i nedavnu tramvajsku nesreću u Sarajevu.
Radončić je poručio da je, prema njegovom mišljenju, najveći problem činjenica da za ove tragedije još niko nije odgovarao.
Kritika vlasti u Kantonu Sarajevo
Radončić je oštro kritikovao vlast koju čine stranke tzv. Trojke, tvrdeći da su ignorisali zahtjeve građana i demonstranata.
“Vrh političkog nemorala jeste činjenica da još niko nije odgovarao za užasnu nesreću u Jablanici i 18 izgubljenih života. Isto se, nažalost i na sramotu, ponavlja i u slučaju tramvajske tragedije u Sarajevu”, poručio je Radončić.
Dodao je da je kantonalna vlast, kako tvrdi, ponudila samo “fiktivne ostavke”, dok su odgovorni ostali na funkcijama.
Sporna odluka Nadzornog odbora GRAS-a
Radončić je posebno kritikovao odluku Nadzornog odbora GRAS Sarajevo koji, prema njegovim riječima, nije prihvatio ostavku direktora ovog preduzeća.
Prema njegovom stavu, to pokazuje da su vlasti u potpunosti ignorisale zahtjeve mladih ljudi koji su protestovali u Sarajevu.
“Bestidno su odbili sve opravdane zahtjeve brojnih mladih demonstranata u Sarajevu”, kazao je.
Poziv na političku odgovornost
Radončić smatra da ovakve situacije dodatno urušavaju povjerenje građana u institucije.
Istakao je da smrt mladog slikara i teško ranjavanje djevojke u tramvajskoj nesreći ne smiju ostati samo statistika.
“Upravo zbog ovakvih pojava, SBB se mora vratiti i obnoviti borbu protiv tenderske korupcije i političkih dogovora koji imaju smrtonosne posljedice”, zaključio je Radončić.








