Houthis iz Jemena javno su podržali Iran u ratu sa United States i Israel, poručivši da Teheran ne smije pristati na uslove koje nudi Washington.
Glasnogovornik pokreta Yahya Saree naglasio je da Iran mora ostati jedinstven i nastaviti otpor.
“Spoznajte važnost svog jedinstva i integriteta. Vaši neprijatelji su ujedinjeni protiv Irana. Suočite se s američkim zahtjevima i ne gubite slobodu i nezavisnost zbog cionističkog režima. Uništit ćete slavu Amerike”, poručio je Saree.
On je dodao da su obećanja Zapada, prema njegovim riječima, “fatamorgana i prevara” te da neprijatelji Irana žele samo njegovo uništenje.
Poruka iranskoj omladini
Saree je posebno uputio poruku mladima u Iranu, naglašavajući da trebaju proučavati historiju zemlje od vremena Islamske revolucije.
Prema njegovim riječima, snaga Irana dolazi iz jedinstva naroda i lojalnosti vodstvu, a upravo je to, kako tvrdi, omogućilo opstanak države kroz decenije sukoba i pritisaka.
Novi talas iranskih napada
Istovremeno, Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) saopćio je da je izveo 37. talas napada na izraelske i američke ciljeve na Bliskom istoku.
Prema navodima iranskih medija, korištene su “superteške rakete Khorramshahr”, a napadi su trajali više od tri sata.
Meta su bili:
- satelitski komunikacijski centar južno od Tel Aviv
- vojne lokacije u Beer Yaqubu
- područje Jerusalem
- luka Haifa
Također su, prema tvrdnjama IRGC-a, napadnute američke baze u Erbil i sjedište američke Pete flote u Manama.
Sirene širom Izraela
Izraelski mediji, pozivajući se na Israel Defense Forces, navode da su od ponoći zabilježena tri raketna napada iz Irana, ali bez direktnih pogodaka.
Sirene za uzbunu oglasile su se u:
- centralnom Izraelu
- području Jerusalema
- sjevernim dijelovima zemlje
- pojedinim dijelovima Zapadne obale.
Sukob između Izraela, SAD-a i Irana tako ulazi u novu fazu eskalacije, dok regionalne grupe poput Huta otvoreno staju na stranu Teherana.







