Naslovnica SVIJET Hegseth: Uništavamo iranske rakete i vojnu industriju

Hegseth: Uništavamo iranske rakete i vojnu industriju

31
0

Američki ministar odbrane Pete Hegseth najavio je da će danas biti najintenzivniji dan zračnih udara u okviru operacije SAD-a i Izraela protiv Irana.

Na konferenciji za medije u Pentagonu, Hegseth je rekao da američke snage nastavljaju operaciju pod nazivom „Epski bijes“, čiji su ciljevi, prema njegovim riječima, ostali isti od početka sukoba.

Ciljevi američke operacije

Hegseth je naglasio da operacija ima nekoliko ključnih ciljeva:

  • uništavanje iranskih raketnih zaliha i lansera
  • gađanje odbrambene industrije Irana
  • uništavanje iranske mornarice
  • sprječavanje Irana da postane nuklearna sila

“Danas će ponovo biti naš najintenzivniji dan zračnih udara unutar Irana – najviše lovaca, najviše bombardera i najviše udara”, rekao je Hegseth.

Dodao je da američka vojska trenutno ima potpunu zračnu dominaciju.

Pentagon tvrdi da Iran slabi

Na konferenciji je govorio i načelnik Združenog štaba američke vojske general Dan Caine, koji je iznio podatke o smanjenju iranskih napada.

Prema njegovim riječima:

  • broj napada balističkim raketama pao je za 90%
  • napadi dronovima smanjeni su za 83%

General Caine je naglasio da je riječ o značajnom napretku američke vojske.

Uništeno više od 50 iranskih brodova

Caine je također rekao da su američke snage ostvarile značajne rezultate protiv iranske mornarice.

“Više od 50 iranskih ratnih brodova pogođeno je od početka operacije”, rekao je.

Dodao je da su američke snage također ostvarile napredak u gađanju iranskog vojnog i industrijskog kompleksa.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime