Američki republikanski senator John Kennedy izvinio se zbog američkog napada na školu u Iran u kojem je poginulo više od 160 osoba, među kojima je, prema dostupnim informacijama, veliki broj djevojčica.
Govoreći novinarima na Capitol Hill, Kennedy je rekao da je riječ o tragičnoj grešci.
“Bilo je strašno. Napravili smo grešku. Druge zemlje rade takve stvari namjerno, poput Rusija. Mi to nikada ne bismo uradili namjerno”, izjavio je Kennedy.
Pentagon pokrenuo istragu
Kennedy je naveo da incident trenutno istražuje Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Američkih Država.
“Jednostavno mi je jako žao što se to dogodilo”, rekao je senator.
On je prvi republikanski zakonodavac koji je javno priznao mogućnost američke odgovornosti za napad u kojem su poginuli brojni civili prvog dana rata u Iranu.
Sumnja na raketu Tomahawk
Prema prvim informacijama i dostupnim snimcima, u napadu je navodno korištena raketa Tomahawk missile američke proizvodnje.
Iako je Pentagon saopćio da istraga još traje, početni nalazi navodno ukazuju na mogućnost da su za napad odgovorne Sjedinjene Američke Države.
S druge strane, američki predsjednik Donald Trump ranije je sugerisao da bi za napad mogli biti odgovorni i Iran ili Izrael, iako za takve tvrdnje nisu ponuđeni dokazi.







