Sukob između Izraela i Irana počinje snažno utjecati na svjetska finansijska i energetska tržišta, a posljedice bi mogle osjetiti ekonomije širom svijeta.
Specijalni dopisnik Federalne televizije iz Washingtona Ivica Puljić upozorava da rast cijena nafte, pad vrijednosti dionica i pritisak na finansijski sistem predstavljaju ozbiljan rizik za globalnu ekonomiju.
Neizvjesnost na finansijskim tržištima
Puljić ističe da na američkim finansijskim tržištima trenutno vlada velika neizvjesnost dok rat ulazi u drugu sedmicu.
“Svi trebaju biti zabrinuti. I ovdje u Americi, kao i svugdje, vladaju neizvjesnost i nesigurnost. Vrijednosti dionica su u padu i investitori su na čekanju”, rekao je Puljić.
U prvim danima sukoba ekonomski potresi bili su ograničeni, ali kako rat traje, rizici za globalnu ekonomiju postaju sve veći.
Rast cijena nafte
Jedan od najvećih problema je nagli skok cijena energenata.
Cijena nafte je, prema Puljiću, porasla za oko 25 posto, što dodatno povećava strah od inflacije i pada potrošnje.
U Sjedinjenim Američkim Državama cijena benzina već je porasla:
- prošle sedmice: 2,98 dolara po galonu
- trenutno: 3,48 dolara po galonu
Posebno je pogođen dizel, čija je cijena porasla za 24 posto, što direktno pogađa transport, industriju i poljoprivredu.
Pritisak na finansijski sistem
Puljić upozorava da bi kriza mogla uzrokovati ozbiljne probleme na tržištima kapitala.
Veće cijene energije smanjuju izglede za ekonomski rast, dok rast kamatnih stopa dodatno pritiska tržište obveznica i dionica.
“Veće cijene energije smanjuju izglede za rast, a više dugoročne kamatne stope smanjuju vrijednost dionica”, pojasnio je.
Moguće intervencije centralnih banaka
Velike kompanije i investicioni fondovi već pokušavaju ograničiti štetu na tržištima.
Prema Puljiću, takvi potezi mogu dovesti do smanjenja kreditne aktivnosti i dodatnog pritiska na finansijski sistem.
Zbog toga bi centralne banke mogle biti prisiljene intervenirati kako bi spriječile dublju finansijsku krizu.
Rizik od sukoba SAD-a i Kine
Puljić upozorava da bi situacija mogla imati i ozbiljne geopolitičke posljedice.
Američki predsjednik Donald Trump ranije je spomenuo mogućnost preuzimanja iranskih naftnih resursa.
Ako bi se to dogodilo, moglo bi doći do dodatnog zaoštravanja odnosa između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, koja je jedan od najvećih kupaca iranske nafte.
“Ako dođe do takvog scenarija, to bi moglo otvoriti novu geopolitičku krizu između SAD-a i Kine”, upozorio je Puljić.







