Naslovnica BIH Lendo: Brutalna stigmatizacija Bošnjaka podsjeća na propagandu iz 90-ih

Lendo: Brutalna stigmatizacija Bošnjaka podsjeća na propagandu iz 90-ih

109
0

Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Refik Lendo (SDA) oštro je reagovao na sadržaj emisije emitirane na Radioteleviziji Herceg-Bosne u kojoj su Sarajevo i Bosna i Hercegovina nazvani „islamističkom gujom u srcu Evrope“.

Lendo je poručio da je riječ o govoru mržnje i pokušaju stigmatizacije Bošnjaka, ali i o političkom narativu koji podsjeća na propagandu iz ratnih devedesetih godina.

„Riječ je o brutalnoj stigmatizaciji Bošnjaka i pokušaju širenja opasnih političkih konstrukcija koje podsjećaju na propagandu iz devedesetih. Takva retorika ne samo da vrijeđa dostojanstvo jednog naroda nego predstavlja i direktan udar na ugled države Bosne i Hercegovine“, rekao je Lendo.

Podsjetio na presude za UZP

Lendo je naveo da posebno zabrinjava činjenica da takve optužbe dolaze iz medijskog prostora koji, prema njegovim riječima, baštini političko naslijeđe projekta tzv. Herceg-Bosne.

„Najviši politički i vojni dužnosnici tog projekta pravosnažnim presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju osuđeni su za udruženi zločinački poduhvat. Upravo je ta politika, a ne Sarajevo niti Bošnjaci, ostala upisana u međunarodnim presudama kao dio zločinačkog projekta“, poručio je.

Kritike zbog fašističke simbolike

On je također reagovao na optužbe da su Bošnjaci antisemitisti, ističući da je licemjerno da takve tvrdnje dolaze iz sredina u kojima se, kako kaže, toleriše veličanje fašističke simbolike.

„Krajnje je neprihvatljivo da lekcije o toleranciji drže oni koji zatvaraju oči pred koncertima Marka Perkovića Thompsona na kojima se skandiraju fašistički usklici i veličaju ideologije poražene u Drugom svjetskom ratu“, rekao je Lendo.

Sporno finansiranje RTV Herceg-Bosne

Lendo je upozorio i na najave da bi Vlada Federacije BiH mogla izdvojiti oko pet miliona KM za Radioteleviziju Herceg-Bosne.

„Budžetski novac građana ne smije služiti za finansiranje medijske propagande koja produbljuje podjele i vrijeđa dostojanstvo naroda u Bosni i Hercegovini“, poručio je.

Pozvao je Vladu Federacije BiH da odustane od takve namjere.

„BiH nije prijetnja Evropi“

Na kraju je naglasio da Bosna i Hercegovina nije prijetnja Evropi, već država koja je kroz historiju pokazala svoju multietničnost i otpornost uprkos brojnim pokušajima podjela.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime