Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac predložio je da domaći prijevoznici svoje nezadovoljstvo odnosom Evropske unije iskažu protestima ispred Delegacije EU u Sarajevu, umjesto blokadama na graničnim prijelazima.
Košarac smatra da bi blokiranje granica moglo nanijeti ozbiljnu štetu domaćoj ekonomiji i poslovnim ugovorima privrede u Bosni i Hercegovini.
Kritike na račun Evropske komisije
Košarac je ocijenio da Evropska komisija ignoriše zahtjeve prijevoznika iz zemalja zapadnog Balkana.
Prema njegovim riječima, evropske institucije pokazuju “potpuno ignorantski stav” prema problemima transportnog sektora u regionu.
“Mislim da se zemlje zapadnog Balkana trebaju fokusirati na diskusiju s predstavnicima Evropske komisije”, rekao je Košarac.
Protesti pred Delegacijom EU
Ministar smatra da bi Konzorcij ‘Logistika’, koji okuplja transportne kompanije, trebao organizovati proteste upravo pred institucijama EU u Sarajevu.
“Mislim da Konzorcij ‘Logistika’ treba pokazati svoje kapacitete, ne na graničnim prijelazima, nego u sjedištu Delegacije EU u Sarajevu”, poručio je Košarac.
Naglasio je da bi takav oblik protesta bio prihvatljiviji jer bi se izbjegle ekonomske štete koje bi nastale blokadom granica.
Upozorenje o odlasku radne snage
Košarac je upozorio da evropske zemlje istovremeno pokušavaju privući radnu snagu iz regiona, posebno vozače kamiona.
Prema njegovim riječima, tokom boravka u zapadnoevropskim zemljama vozačima se često nude mogućnosti da tamo ostanu i rade.
On smatra da su mlađi vozači iz Bosne i Hercegovine i Srbije posebno traženi na tržištu rada Evropske unije.








