Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian poručio je da Iran neće dopustiti neprijateljima da zauzmu bilo koji dio teritorije zemlje, naglasivši da će država odlučno braniti svoj suverenitet.
Pezeshkian je ovu poruku uputio tokom sastanka s ministrom zdravstva Mohammadom-Rezom Zafarghandijem u Teheranu, osvrćući se na aktuelne napade Sjedinjenih Američkih Država i Izraela na Iran.
“Nećemo dozvoliti da nam uzmu ni centimetar zemlje”
Iranski predsjednik istakao je da će se Iran suprotstaviti svakom pokušaju ugrožavanja teritorijalnog integriteta.
“Iranci će stati protiv svojih neprijatelja i neće im dozvoliti da zauzmu ni centimetar tla naše zemlje”, poručio je Pezeshkian.
Iran se izvinio susjednim državama
Govoreći o ranijim izjavama u kojima se izvinio susjednim zemljama zbog regionalnih tenzija, Pezeshkian je rekao da su njegove riječi pogrešno interpretirane.
Naglasio je da Iran želi održati dobre i bratske odnose sa susjednim državama.
“Zabrinuti smo za ljude koji su pogođeni regionalnim tenzijama i izvinjavamo im se”, rekao je iranski predsjednik.
Iran upozorava na odgovor ako napadi krenu iz drugih država
Pezeshkian je istovremeno upozorio da bi Iran mogao odgovoriti ukoliko bi napadi na njegovu teritoriju bili pokrenuti iz drugih država.
Prema njegovim riječima, takav odgovor bio bi usmjeren isključivo na zaštitu sigurnosti Irana, a ne protiv naroda tih zemalja.
Eskalacija sukoba na Bliskom istoku
Podsjetimo, sukob je eskalirao 28. februara, kada su Sjedinjene Američke Države i Izrael pokrenuli napade na Teheran i druge iranske gradove.
Tokom tih napada ubijen je iranski vrhovni vođa Ali Khamenei, zajedno s više visokih vojnih zapovjednika i civila.
Iran je nakon toga odgovorio raketnim i dron napadima na izraelske i američke vojne baze na Bliskom istoku.
Upozorenje zbog rasta cijena nafte
Predsjednik iranskog parlamenta Mohammad Bagher Ghalibaf upozorio je da bi produžavanje sukoba moglo ozbiljno poremetiti proizvodnju i izvoz nafte u regionu Zapadne Azije.
On je kritikovao izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa da cijene nafte neće značajno rasti, navodeći da je dosadašnji skok cijena već pokazao suprotno.
Prema njegovim riječima, nastavak rata mogao bi imati ozbiljne posljedice po globalno energetsko tržište.







