Naslovnica BIH Izetbegović tvrdi: Ajanović mi je slao prijetnje, Škrijelj tražio zapošljavanje rođaka

Izetbegović tvrdi: Ajanović mi je slao prijetnje, Škrijelj tražio zapošljavanje rođaka

645
0

Sebija Izetbegović oglasila se nakon što su u javnosti objavljene navodne poruke između Muhamed Ajanović, bivšeg dekana Stomatološki fakultet Univerziteta u Sarajevu, i Rifat Škrijelj, tadašnjeg rektora Univerzitet u Sarajevu.

U intervjuu za Hayat komentarisala je poruke objavljene na portalu „Pod lupom“, navodeći da je riječ o pokušaju diskreditacije njenog akademskog i profesionalnog rada.

“Dokumentacija je autentična”

Izetbegović tvrdi da je njena akademska dokumentacija potpuno autentična te da je postupak koji je vođen protiv nje bio politički motivisan.

„Naravno da je moja dokumentacija autentična, ali je montirani proces bio potreban kako bi me smijenili, prvo zbog borbe protiv korupcije, a zatim i zbog nametanja kadrova bez kompetencija“, izjavila je.

Prema njenim riječima, objavljene poruke ukazuju na, kako tvrdi, koordinirano djelovanje više osoba protiv nje.

Tvrdnje o prijetnjama i pritiscima

Govoreći o odnosu sa Ajanovićem i Škrijeljom, Izetbegović tvrdi da je ranije dobijala upozorenja i prijetnje.

„Primala sam prijeteće poruke od Muhameda Ajanovića, što su mi prenosile kolege. Rifat Škrijelj je bio ljut jer nisam htjela zapošljavati njegove rođake mimo procedure niti pisati magistarske radove po narudžbi“, kazala je.

Dodala je da je cijeli slučaj pokazao ozbiljne probleme u funkcionisanju institucija.

Najavila pravne postupke

Izetbegović je poručila da planira pokrenuti pravne postupke protiv osoba koje smatra odgovornima za, kako navodi, pokušaj diskreditacije njenog akademskog statusa.

Istakla je da očekuje da sudski procesi utvrde odgovornost i da će tražiti naknadu štete zbog posljedica koje je, kako tvrdi, pretrpjela.

„Nanijeli su mi ogromnu štetu u svakom smislu“, rekla je Izetbegović.

Kritike na račun stanja na Univerzitetu

Govoreći o stanju na Univerzitetu u Sarajevu, Izetbegović je iznijela oštre kritike na račun bivšeg rukovodstva.

Prema njenim riječima, univerzitet je ozbiljno narušen djelovanjem pojedinih ljudi, a odgovorni bi, kako tvrdi, trebali snositi posljedice ukoliko se optužbe potvrde u sudskom postupku.

Na kraju je poručila da očekuje vraćanje svih akademskih titula i sankcionisanje onih koji su, prema njenim riječima, učestvovali u spornim odlukama.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime