Predsjednik Republike Hrvatske i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović potvrdio je da je započeo proces povlačenja pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske (OSRH) iz međunarodnih misija u Iraku i Libanonu.
U saopćenju iz Ureda predsjednika pojašnjeno je da je odluka donesena na osnovu sigurnosne procjene situacije u tim područjima, te da je njena provedba već započela.
Počeo proces povlačenja hrvatskih vojnika
Za realizaciju odluke zadužen je načelnik Glavnog stožera OSRH, koji je, kako se navodi, pokrenuo proceduru povlačenja vojnika uzimajući u obzir sigurnosne i operativne uslove na terenu.
“Načelnik Glavnog stožera postupio je u skladu s odlukom predsjednika Republike i započeo postupak povlačenja pripadnika OSRH iz misija u Iraku i Libanonu, vodeći računa o sigurnosnim i operativnim uvjetima”, navodi se u saopćenju.
Dodaje se da načelnik Glavnog stožera redovno izvještava predsjednika o toku realizacije ove odluke.
Odluka donesena zbog sigurnosne procjene
U saopćenju se ističe da je odluka o povlačenju vojnika donesena u skladu sa ustavnim i zakonskim ovlaštenjima predsjednika Republike Hrvatske.
Kako navode iz Ureda predsjednika, odluka se temelji na procjeni sigurnosne situacije u područjima gdje su raspoređeni hrvatski vojnici.
Nakon što proces povlačenja bude u potpunosti završen, javnost će biti dodatno informisana o svim detaljima.
Prioritet sigurnost vojnika
Iz Ureda predsjednika poručuju da će predsjednik Milanović i ubuduće donositi odluke vodeći računa prije svega o sigurnosti hrvatskih vojnika, ali i o zaštiti nacionalnih interesa Republike Hrvatske, uz poštivanje ustava i zakona.
Proces povlačenja dio je šire procjene sigurnosne situacije na Bliskom istoku, koja je posljednjih sedmica dodatno pogoršana zbog eskalacije regionalnih sukoba.







