Naslovnica BIH Skupština KS: Bandić optužio Trojku za obmanu građana

Skupština KS: Bandić optužio Trojku za obmanu građana

99
0

Uoči sjednice Skupština Kantona Sarajevo o ostavci premijera i razrješenju Vlade

Zastupnik Stranka za Bosnu i Hercegovinu u Skupštini Kantona Sarajevo Muamer Bandić poručio je uoči 29. radne sjednice da će, kako tvrdi, Trojka ponovo pokušati prevariti građane.

Prema njegovim navodima, Kolegij Skupštine zakazao je sjednicu za petak na kojoj bi zastupnici trebali prihvatiti ostavku premijera i razriješiti Vlada Kantona Sarajevo. Bandić smatra da su građani iskazali nepovjerenje ne samo prema Vladi, već i prema institucijama kojima upravljaju kadrovi Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine, Narod i Pravda i Naša stranka.

“Jaz između zahtjeva javnosti i očuvanja moći”

Bandić navodi da s jedne strane postoje zahtjevi javnosti za političkim odlaskom ministara, a s druge, kako tvrdi, želja za očuvanjem ministarskih pozicija i kontrole nad institucijama.

Prema njegovim riječima, upravo taj jaz predstavlja suštinski uzrok aktuelne političke krize u Kantonu Sarajevo.

Tragedija u javnom prijevozu i stanje u GRAS-u

Kao ilustraciju problema naveo je nedavnu nesreću u javnom prijevozu u kojoj je smrtno stradao Erdoan Morankić, dok je 17-godišnja djevojka teško povrijeđena.

Bandić tvrdi da se sistem javnih usluga raspada, uprkos višemilionskim ulaganjima, posebno u javni prijevoz. Posebno je problematizirao proces rekonstrukcije tramvajske pruge i restrukturiranja GRAS.

Dodao je da nedostavljanje izvještaja o poslovanju GRAS-a u posljednjih pet do šest godina dodatno pojačava sumnje u transparentnost rada vlasti.

Tehnički mandat ili stvarni odlazak?

Bandić smatra da tehnički mandat omogućava istim ministrima upravljanje institucijama do izbora i formiranja nove vlasti, što, prema njegovim riječima, nije u skladu sa zahtjevima građana.

Govoreći o situaciji unutar skupštinske većine, ocijenio je da će na sjednici doći do „dramskog“ sukoba između političke lojalnosti i javne odgovornosti.

– Ako su ministri uspješni i zaslužuju pohvale, zašto ih smjenjuju? A ako ih smjenjuju zbog gubitka povjerenja, onda pohvale nemaju smisla – poručio je Bandić.

Zaključio je da će, prema njegovom mišljenju, Trojka pokušati formalno prihvatiti ostavku premijera, ali zadržati ministre u tehničkom mandatu, čime bi, kako tvrdi, de facto ostala ista vlada do izbora.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime