Savez samostalnih sindikata radnika Bosne i Hercegovine odbio je prijedlog poslodavaca u Federacija Bosne i Hercegovine da se broj dana bolovanja koje plaća poslodavac smanji sa 42 na 15 dana.
Ovu informaciju potvrdio je predsjednik Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine Samir Kurtović nakon višesatne sjednice Ekonomsko-socijalno vijeće Federacije Bosne i Hercegovine.
Formira se radna grupa za izmjene zakona
Dogovoreno je da se u roku od sedam dana formira radna grupa koju će činiti predstavnici Sindikata, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine i poslodavaca. Zadatak grupe bit će rad na Izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH.
Prema riječima Kurtovića, Sindikat će u radnoj grupi predstavljati on i predsjednik Sindikata zdravstva, dok će ispred Vlade učestvovati federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac i ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.
Sindikat: Ne dirati 42 dana bolovanja
Kurtović je istakao da Sindikat ne pristaje na smanjenje broja dana bolovanja na teret poslodavca.
– Problem eventualnih zloupotreba bolovanja treba rješavati kroz zdravstveni sistem i kontrolne mehanizme, ali ne na štetu radnika i postojećih 42 dana – poručio je.
Dodao je da su doprinosi poslodavaca za zdravstvo ranije iznosili četiri posto, dok sada iznose dva posto, dok radnici izdvajaju 12,5 posto.
Poslodavci ukazuju na zloupotrebe
Predsjednik ESV-a Safudin Čengić izjavio je da cilj nije uskraćivanje prava radnicima koji su zaista bolesni, ali da postoje slučajevi zloupotrebe bolovanja.
Radna grupa će, kako je najavljeno, u roku od 45 dana dostaviti prijedlog izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju Ekonomsko-socijalnom vijeću FBiH, nakon čega će biti održan nastavak tematske sjednice najkasnije 15 dana od prijema prijedloga.






