Zastupnik SDA u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ramiz Salkić reagovao je na odluku Vlade RS-a da 1. mart, Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, proglasi Danom žalosti u ovom entitetu, poručivši da je riječ o političkom potezu koji je u suprotnosti s Ustavom BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Salkić je istakao da građani Bosne i Hercegovine 1. mart obilježavaju kao dan slobode i nezavisnosti, dok, kako navodi, razlog za žaljenje imaju oni čiji su planovi da Bosna i Hercegovina završi u okviru „velike Srbije“ propali.
Prema njegovim riječima, odluka entitetske vlade pokazuje neprihvatanje temeljnih ustavnih i dejtonskih principa na kojima počiva savremena Bosna i Hercegovina.
„Ustav Bosne i Hercegovine jasno govori o kontinuitetu države. Na osnovu referenduma iz 1992. godine Bosna i Hercegovina je međunarodno priznata od ključnih država svijeta i primljena u članstvo Ujedinjenih nacija“, naglasio je Salkić.
On smatra da vlasti u Republici Srpskoj svoje postupke zasnivaju na, kako je naveo, velikosrpskoj političkoj matrici, prema kojoj se prihvata samo jedna verzija istine, dok se svi ostali stavovi negiraju.
Salkić je odluku o proglašenju Dana žalosti ocijenio kao antidejtonski čin i izraz političke frustracije, upozorivši da takvi potezi dodatno produbljuju podjele i podstiču radikalizaciju u bosanskohercegovačkom društvu.
Na kraju je poručio da obilježavanje Dana nezavisnosti ostaje potvrda državnosti i suvereniteta Bosne i Hercegovine, bez obzira na političke odluke pojedinih nivoa vlasti.







