Naslovnica BIH RS obilježava Dan žalosti na Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

RS obilježava Dan žalosti na Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

115
0

Vlada Republike Srpske donijela je odluku da se 1. mart 2026. godine u ovom entitetu obilježi kao Dan žalosti, i to na datum kada se u Bosni i Hercegovini obilježava Dan nezavisnosti.

Kako je saopćeno iz Vlade RS, odluka je donesena na telefonskoj sjednici, a kao razlog navode se, kako kažu, tragični događaji iz 1. marta 1992. godine, koji su, prema njihovoj ocjeni, predstavljali uvod u ratni sukob u tadašnjoj Republici Bosni i Hercegovini.

Prema zaključku Vlade RS, na Dan žalosti će:

  • zastave na svim institucijama Republike Srpske biti spuštene na pola koplja
  • kulturne manifestacije biti otkazane
  • sportski i drugi javni događaji prilagođeni obilježavanju Dana žalosti

Iz Vlade RS navode da se ovom odlukom želi odati počast stradalima i podsjetiti na događaje koji su, prema njihovom tumačenju, obilježili početak ratnih dešavanja.

Podsjećanje na referendum o nezavisnosti BiH

Dana 29. februara i 1. marta 1992. godine u Bosni i Hercegovini održan je referendum o nezavisnosti od tadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Građani su se izjašnjavali o pitanju da li su za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu kao državu ravnopravnih naroda i građana.

Prema zvaničnim podacima, na referendum je izašlo oko 63 posto građana s pravom glasa, a više od 99 posto izašlih izjasnilo se za nezavisnost. Referendum su bojkotovali dijelovi srpskog političkog korpusa.

Dan 1. mart se u Federaciji BiH i Brčko distriktu obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, dok se u Republici Srpskoj taj datum ne priznaje kao praznik.

Odluka Vlade RS i ove godine izaziva različite reakcije u javnosti, dodatno naglašavajući političke i društvene podjele u zemlji kada je riječ o tumačenju događaja iz 1992. godine.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime