Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić uputio je čestitku građankama i građanima povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, poručivši da je 1. mart 1992. godine bio historijski izbor slobode, dostojanstva i odgovornosti.
U video poruci objavljenoj povodom praznika, Nikšić je naglasio da referendum o nezavisnosti nije bio samo politička odluka, već svjestan i hrabar čin građana koji su odlučili da Bosna i Hercegovina bude suverena i međunarodno priznata država.
Istakao je da se obraća s istočne granice Bosne i Hercegovine, uz rijeku Drinu, koju je opisao kao snažan simbol državnosti i suvereniteta.
„Granica Bosne i Hercegovine nije samo crta na karti. Ona je simbol prava jedne države da sama upravlja svojom sudbinom“, poručio je Nikšić, dodajući da svaka zastava na granici i svaki legalni prelazak potvrđuju postojanje nezavisne i ravnopravne države.
Premijer je podsjetio da su građani širom zemlje – u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru i drugim gradovima – prije više od tri decenije izašli na referendum svjesni težine odluke koju donose.
„Jednim glasom građani su oblikovali budućnost svoje domovine. To nije bio samo izbor, već čin hrabrosti i odgovornosti“, naglasio je.
Govoreći o slobodi, Nikšić je istakao da ona podrazumijeva i sigurnost – sigurnost domova, imovine i prava svih građana, bez obzira na njihovo ime, vjeru ili porijeklo. Posebno je naglasio odgovornost institucija da osiguraju jednakost i pravnu sigurnost za sve, uključujući povratnike.
„Bosna i Hercegovina je domovina svih njenih ljudi. Dan nezavisnosti nije samo podsjećanje na prošlost, već trajna obaveza da gradimo stabilnu, pravednu i sigurnu državu“, poručio je premijer FBiH.
Na kraju poruke, Nikšić je naglasio da snaga Bosne i Hercegovine leži u njenim građanima i zajedničkoj odgovornosti da se očuva nezavisnost i osigura bolja budućnost za naredne generacije, uz poruku: „Sretan vam Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.“








