Naslovnica BIH Nikšić: Energoinvest je jedini zakonski uvoznik plina u Federaciji BiH

Nikšić: Energoinvest je jedini zakonski uvoznik plina u Federaciji BiH

144
0

Federalni premijer Nermin Nikšić izjavio je da je, prema važećim zakonima Federacije Bosne i Hercegovine, Energoinvest jedina kompanija ovlaštena za uvoz prirodnog plina, dok sve druge firme mogu imati isključivo status korisnika, a ne uvoznika.

Nikšić je to rekao u podcastu portala Vijesti.ba, komentarišući informacije koje su se pojavile u javnosti da je, navodno po izboru američke administracije, Abraham Group postala glavni uvoznik američkog LNG-a za Bosnu i Hercegovinu u okviru projekta Južne interkonekcije.

„To nije moguće prema našim pozitivnim propisima i zakonima u Federaciji BiH. Oni ne mogu biti uvoznici. Mogu biti samo korisnici. To smo jasno iskomunicirali i s predstavnicima administracije koji sarađuju s Federalnom vladom u pripremi dokumentacije za ulazak u investiciju i početak izgradnje Južne interkonekcije“, naglasio je Nikšić.

Južna interkonekcija i saradnja sa SAD-om

Govoreći o međudržavnom sporazumu s Hrvatskom, koji je Vlada FBiH proslijedila Vijeću ministara BiH, Nikšić je rekao da nema zvaničnih upita niti blokada sa državnog nivoa. Dodao je da se Federalna vlada intenzivno bavi izmjenama Zakona o Južnoj interkonekciji, te da su održani pripremni sastanci s predstavnicima Ambasade SAD-a.

Prema njegovim riječima, postignuta je saglasnost o daljem razvoju projekta, posebno imajući u vidu činjenicu da je riječ o američkom plinu.

Investicija i rokovi do 2027. godine

Nikšić smatra logičnim da američka kompanija učestvuje u izgradnji i pripremi Južne interkonekcije kroz koncesioni ugovor, dok bi nakon isteka koncesije projekat u potpunosti prešao u nadležnost Federacije BiH.

„Oni su spremni ne samo da osiguraju plin, već i da finansijski podrže izgradnju Južne interkonekcije. Na osnovu iskustava koja imaju širom svijeta, garantuju da bi, ukoliko se dokumentacija završi u razumnom roku, investicija mogla biti okončana do kraja 2027. godine“, rekao je Nikšić.

Dodao je da je taj rok izuzetno važan jer se poklapa s planiranim prestankom korištenja ruskog plina, čime bi Bosna i Hercegovina dobila sigurniji i dugoročno održiviji izvor snabdijevanja energentima.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime