Iranski vjerski autoritet Naser Makarem Shirazi izdao je vjersku odluku (fetvu u kojoj poziva na džihad protiv Sjedinjenih Američkih Država i Izraela, objavili su iranski mediji. Ova odluka dolazi nakon najnovije eskalacije sukoba i navoda o ubistvu iranskog vrhovnog vođe, što je dodatno zaoštrilo ionako napetu sigurnosnu situaciju na Bliskom istoku.
Makarem Shirazi, koji u šiitskom islamu ima status Marja-e-Taqlid – najvišeg autoriteta za vjerska pitanja – u svojoj izjavi navodi da su SAD i Izrael odgovorni za, kako je opisao, teške zločine nad Iranom. U fetvi se koristi vjerska terminologija kojom se poziva na osvetu i otpor, uz poruku da je takvo djelovanje, prema njegovom tumačenju, vjerska obaveza.
U objavljenom tekstu fetve navodi se da se, kako tvrdi autor, radi o odgovoru na napade i stradanje iranskog političkog i vjerskog vrha, te se poziva islamski svijet na solidarnost s Iranom. Odluka ne sadrži konkretne operativne smjernice, ali njen simbolički i politički značaj izazvao je snažne reakcije u međunarodnoj javnosti.
Analitičari upozoravaju da ovakve vjerske poruke mogu dodatno podstaći radikalizaciju i širenje sukoba izvan granica Bliskog istoka, naročito u trenutku kada se region već suočava s intenzivnim vojnim operacijama, napadima projektilima i dronovima te povećanim angažmanom velikih sila.
Međunarodne organizacije i brojne države pozvale su na smirivanje retorike i povratak diplomatskim rješenjima, upozoravajući da dalje zaoštravanje može imati ozbiljne i dugoročne posljedice po regionalnu i globalnu sigurnost.
Situacija ostaje izuzetno nestabilna, a nove reakcije političkih i vjerskih aktera očekuju se u narednim danima.








