Iranska revolucionarna garda (IRGC) saopćila je da je izvela napade na američke i britanske vojne i energetske ciljeve na moru i kopnu, tvrdeći da su u tim operacijama ubijeni ili ranjeni stotine pripadnika američkih snaga. Ove informacije zasad nisu nezavisno potvrđene.
Prema navodima IRGC-a, iranske snage su projektilima pogodile tri naftna tankera u Zaljevu i Hormuškom tjesnacu, za koje Teheran tvrdi da su povezani sa Sjedinjenim Američkim Državama i Velikom Britanijom. Također je navedeno da su ciljani i američki vojni objekti na kopnu u regiji.
„Naše snage izvele su udare na više američkih baza, što je rezultiralo smrću i ranjavanjem velikog broja pripadnika američke vojske“, navodi se u saopćenju Revolucionarne garde.
S druge strane, Američko središnje zapovjedništvo (CENTCOM) potvrdilo je da su tokom aktuelne vojne operacije, koju Pentagon naziva „Epski bijes“, poginula tri američka vojnika, dok je petoro teško ranjeno. Prema navodima američke vojske, još nekoliko vojnika zadobilo je lakše povrede, uključujući povrede od gelera i potrese mozga, te se postepeno vraćaju na dužnost.
„Borbe su i dalje u toku, a situacija se brzo mijenja. Iz poštovanja prema porodicama stradalih, dodatni detalji neće biti objavljeni dok ne protekne propisani period obavještavanja najbližih“, saopćio je CENTCOM na društvenoj mreži X.
Američke vlasti zasad nisu potvrdile tvrdnje Irana o masovnim gubicima niti o pogođenim tankerima, dok međunarodna zajednica poziva na smirivanje tenzija i sprječavanje daljnje eskalacije sukoba u regiji.







