Naslovnica SVIJET Netanyahu nakon napada na Iran: Izrael i SAD uklanjaju egzistencijalnu prijetnju

Netanyahu nakon napada na Iran: Izrael i SAD uklanjaju egzistencijalnu prijetnju

32
0

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu obratio se javnosti nakon, kako je naveo, zajedničke vojne operacije Izraela i Sjedinjene Američke Države usmjerene protiv ciljeva u Iranu, prenosi BBC.

U svom obraćanju Netanyahu je zahvalio američkom predsjedniku Donald Trump na, kako je rekao, „historijskom liderstvu“, naglašavajući da je cilj operacije uklanjanje ozbiljne sigurnosne prijetnje koju, prema njegovim riječima, predstavlja aktuelni režim u Iranu.

Premijer Izraela poručio je da Iran ne smije doći u posjed nuklearnog oružja, ističući da bi takav scenario predstavljao opasnost ne samo za Izrael, već i za širu regionalnu i globalnu sigurnost. Prema njegovim riječima, zajednička akcija ima za cilj sprječavanje daljnje destabilizacije Bliskog istoka.

Netanyahu: Nuklearno oružje predstavlja prijetnju cijelom svijetu

U saopćenju koje je uputio građanima Izraela, Netanyahu je naveo da iranski režim već decenijama koristi zapaljivu retoriku i, kako tvrdi, učestvuje u nasilnim aktivnostima širom regiona. Dodao je da međunarodna zajednica, prema njegovom stavu, ne smije dozvoliti da takav režim bude nuklearno naoružan.

Također je uputio apel građanima Izraela da se pridržavaju uputa sigurnosnih službi i Komande domaće fronte, naglašavajući da predstojeći dani zahtijevaju oprez, strpljenje i zajedništvo.

Na kraju obraćanja, Netanyahu je poručio da Izrael ostaje odlučan u namjeri da zaštiti svoju sigurnost i stabilnost, te da će, kako je rekao, „zajedničkim djelovanjem osigurati budućnost zemlje“.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime